| georgiana500 a întrebat:

fructele de soc sunt comestibile?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, fructele de soc sunt comestibile DACĂ sunt GĂTITE!
NU se consumă crude.

Vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Soc_negru

http://www.mediculmeu.com/....../socul.php

Din fructele de soc se pot prepara : dulceață, gem, jeleu, sirop, tinctură, se pot folosi la prăjituri & torturi, etc.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| NicoletaPaula a răspuns:

Da, fructele sunt comestibile, mama obisnuieste sa faca dulceata, tinctura si tot felul de prajituri. Fructele de soc sunt foarte bune si la slabit

| ALEX2402 a răspuns:

Doar daca faci suc sau ceaiuri din ele

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru ALEX2402):

Aia-i floarea happy

| DeeaVonP a răspuns:

Da! +te ajuta sa slabestiwinking

| Chicharito a răspuns:

Depinde in ce sens! Daca le aduni pur si simplu si le mananci nu sunt comestibile...Dar poti face dulceata din acele fructe! Am mancat la un neam, este foarte buna!