| Be12345 a întrebat:

Hi big grin cine imi da si mie o reteta buna pentru fursecuri cu migdalebatting eyelashes?

Răspuns Câştigător
| AndreeaCdr a răspuns:

Reteta este luata dintr-un numar mai vechi al revistei Ioana. Au iesit foarte bune si, intr-adevar, asa cum scrie si in revista, aceste fursecuri ti se topesc in gura. Se fac cu aparat de spritat, insa eu, neavand aparat dintr-asta, am folosit o punga cu forma pentru decorat torturi si au iesit acceptabile ca prezentare, iar gustul a fost... nu se poate descrie in cuvinte... trebuie sa gustati!

Ingrediente pentru aproximativ 30 bucati:

125g unt,

100g zahar pudra,

50 ml lapte,

1 galbenus,

1 lingurita coaja de portocala,

150g faina,

50g migdale macinate,

1 lingura jumate de amidon,

o jumatate lingurita praf de copt,

o lingurita extract natural de vanilie.

Mod de preparare:

Cuptorul se preincalzeste la 180C. Untul se freaca spuma cu zaharul pudra, apoi se adauga laptele, galbenusul, coaja de portocala si vanilia. Se framanta o coca incorporand faina, migdalele, amidonul si praful de copt.

Aluatul se pune intr-un aparat de spritat si se fac fursecuri de forma dorita. Eu am pus aluatul intr-o punga cu forma pentru decorat torturile si au iesit asa cum puteti vedea in poze.

Se aseaza fursecurile intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se coc cca. 10 minute. Nu se scot din tava imediat, pentru ca sunt inca moi si se pot rupe.

Dupa ce s-au racit, puteti sa le glazurati. Puneti intr-o punga 30g glazura, apoi crestati un pic punga la un colt si trasati linii fine de ciocolata pe fursecuri. Eu le-am gustat si am considerat ca nu mai au nevoie de glazura, erau delicioase happy

Sunt foarte, foarte bune si aromate, vi le recomand cu incredere, chiar si pentru masa de Paste.

Sper ca te-am ajutat! Numai bine.happy

3 răspunsuri:
| Dia a răspuns:

Nu ma prea pricep eu... da uite site`u asta mi se pare bun:D!

http://simplufeminin.com/site/node/71

| CoolAlice a răspuns:

Chiar daca nu sunt fursecuri cu migdale, sigur o sa-ti placa ideea :D
http://craciunonline.wordpress.com/2013/10/30/fursecuri-vitraliu/

| morion a răspuns:

Scrie pe google ce reteta vrei sa cauti