| RandomGirl a întrebat:

Idei vegetariene pentru pachetel?
(Inafara de salate, fructe, seminte, alune etc)
Nu vreau ceva cumparat, ci ceva ce pot prepara acasa.
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| ServicePC a răspuns:

Pranzuri pro-vegetariene (sa ai pofta happy

1. Pana intri in stadiul de a gati sau a pregati cu minutiozitate, poti sa-ti cumperi cateva foi de tortilla sau sa faci pite in casa. Pe acestea ai libertatea sa le umpli cu toate legumele care-ti fac tie cu ochiul. Acesta este unul dintre pranzurile perfecte de ambalat si luat la birou, asta daca nu esti o bloggerita celebra si lucrezi de acasa.

2. Pe urma pachetelele de primavara vegetariene sunt surorile mai mici ale pitelor de mai sus. Poti sa mananci mai multe si sunt perfecte daca nu poti sa-ti iei o ora libera la pranz - le savurezi in timp ce lucrezi.

Mai mult, aceste pachetele iti vor aduce aportul zilnic de nutrienti necesari pentru o dieta echilibrata. Apeleaza fara grija la castraveti, morcovi, dovlecei sau salata, fasole, mazare sau porumb la conserva. Ia-ti foaia de orez si treci la treaba.

3. Pastele cu avocado sunt delicioase. Daca mai adaugi si putine migdale, usturoi si lamaie nu-mi mai ramane decat sa-ti urez Bon Appetit! Totusi s-ar putea ca acest pranz sa nu-ti satisfaca foamea, asa ca i-ati si niste biscuiti din cereale integrale.

4. Ce ai zice de un sandwich vietnamez? Acesta, la origini, se numeste sandwich vegetarian Banh Mi si ai o adevarata varietate pentru a-l compune, insa eu propun: lamaita, sos de soia si cu tofu marinat in usturoi - nu are cum sa ti se faca dor de carne.

5. Pentru ca vegetarienii duc mereu o lupta de razbunare dulce cu papilele gustative, urmatoarei reteta trebuie sa-i dedicati putin timp: sandwich cu naut si alge marine.

Fierbi nautul, il faci pasta de humus, adaugi morcovi pentru un gust dulce, telina, otet, mustar si usturoi miraculos cat vrei tu. Dupa, inchei cu putina sare si piper. Normal, pentru ca aceasta pasta sa fie terminata, trebuie sa te incumeti sa o amesteci cu acele alge. Spor la ingurgitat.

6. Supa de mazare este una dintre alegerile cele mai dulci pentru un pranz satios. Daca ai timp pentru o adevarata supa de mazare, aceasta inseamna: telina, usturoi, morcovi, cartofi, busuioc si piper.

Pe de alta parte, daca vrei ceva servit rece, poti sa-ti faci o crema de mazare: fierbi boabele, dupa le zdrobesti in mixer si adaugi condimente dupa gustul tau.

7. Urmatorul aperitiv: toast (paine neagra sau cu cereale) cu pasta de usturoi, avocado (zdrobit, acompaniat cu sare si un strop de ulei) si salsa verde (sos verde facut din rosii mici verzi cu coriandru, ardei, ceapa si condimente).

8. Cum pentru vegetarieni tofu este un aliment de baza, am gasit si eu doua variante pentru a servi salata la pranz. Prima consta in a face tofu cum stiti voi mai bine, il maruntiti si apoi adaugati sirop de artar, chimen, coriandru si sos de soia. A doua optiune este pentru cei care prefera tofu nefacut, cu muraturi putin picante si mustar.

9. Aproape de final, sa nu uitam de faimoasa salata Caesar vegetariana. De data aceasta nu aveti voie oua sau ton, insa folositi putina maioneza vegetariana, sos Worcestershire vegetarian si suc de lamaie ca sa nu devina prea gretos.

10. Daca te-ai atasat de naut, mai avem o ultima sugestie pentru o salata: jumatate de avocado, putin ulei, mustar, naut fiert, suc de lamaie si coriandru.

Va mai spun ca aceasta se numeste salata Tahimi, pentru ca la final se mai adauga un sos ce contine: 4 linguri de susan, 2 lingurite ulei de masline presat la rece, o jumatate de lamaie, sare si putina apa.

Pentru ca salata sa fie mai consistenta puteti sa adaugati castraveti, morcovi si salata verde, alaturi de biscuiti din cereale integrale.

| RandomGirl explică (pentru ServicePC):

Wow iti multumesc frumos pentru raspuns, o sa incerc tot ce ai scris!
Serios, multumesc foarte, foarte, foarte mult! big grin

7 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Vezi aici 10 prânzuri vegetariene de luat la pachețel:
http://www.one.ro/......ou-8149902

| RandomGirl explică (pentru faramatania):

Multumesc pentru raspuns, acum am vazut ca ServicePC a dat copy paste, hmm... chiar nu e drept trebuia sa iti dau tie funda, imi pare rau pentru asta a fost greseala mea, lenea... multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

| faramatania a răspuns (pentru RandomGirl):

Pentru puțin!