| cristiana20 a întrebat:

Imi dati si mie retete de briose? Dar care sigur imi ies!

5 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Retete cu briose se gasesc peste tot.Rabdarea si modul corect de preparare le fac bune sau mai putin bune.

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

2 oua
200 g iaurt
125 ml ulei
250 g zahar
275 g faina
1 praf de copt
Diverse esente si fructe confiate.
Mod de preparare
1. Se sparg ouale, se separa albusul de galbenus si se pune tot zaharul
2. Zaharul se stropeste cu 2-3 linguri de apa si se mixeaza.
3. Se adauga treptat uleiul, apoi iaurtul.
4. Dupa ce s-au incorporat se adauga faina, praful de copt si esenta.

| Culinar a răspuns:

Buna,
retete facute si verificate de mine :)
- briose de ciocolata
http://www.preparatedevis.ro/2014/05/briose-cu-ciocolata.html
- madlene
http://www.preparatedevis.ro/2015/01/madlene.html

| IuseinLavinia a răspuns:

160 g faina
100 g zahar
1 ou
80 ml ulei
90 ml iaurt
1 plic praf de copt
100 g ciocolata
1 banana pasata
esenta de vanilie

Intr-un bol se amesteca faina si praful de copt.
Separat se mixeaza ouale impreuna cu uleiul, iaurtul, zaharul si esenta de vanilie
Se incorporeaza amestecul de faina si se amesteca pana cand amestecul devine omogen.
Se adauga bananele pasate si ciocolata taiata bucatele.
Se umplu formele de briose si se dau la cuptor pentru 20-25 de minute