| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spune cineva cu ce pot înlocui oul in alimentație (nu îl pot manca crud sau preparat direct)?

5 răspunsuri:
| Bozgi200 a răspuns:

Pai oul mai ales albușul e sursa de proteină pură... Încearcă să îl consumi prin preparatul numit lapte de pasăre in cazul in care nu ești alergic(ă).

https://clickpentrufemei.ro/cu-ce-poti-inlocui-oul-in-alimentatie/a18513424

| doctorandus a răspuns:

Poti trai foarte bine si fara sa mananci oua. Daca esti alergic trebuie sa fii cu ochii-n patru, pentru ca multe produse contin oua.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu ai voie sa manaci ou crud, doarece poate contine salmonela si poti muri!
Oul il poti manca fiert tare in oala, fiert pe apa (spargandu-l si punandu-l in apa care clocoteste) ori prajit in ulei, sau pe o plita fara ulei.
Te sfatuiesc sa fierbi oul tare, sa-l tai in 2 jumatati, iar glbenusul sa-l ferci cu 1 lingurita de mustar, ca-i foarte delicios si se poate manca cu usurinta si placere.
Spune-ne ce vrei sa faci, sau sa obtii, daca este musai sa manaci ou.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bozgi200):

Si galbenusul are proteine + vitamina b7 + zinc + alte minerale.

| RaduM200 a răspuns (pentru Violleta2022):

M-am apucat de sală și e cam necesar