| Cookieh a întrebat:

Imi poate spune cineva reteta de sos de pizza? Insa nu vreau o reteta complicata, cu 20 de ingrediente, ci una care este folosita des pentru sosul ce se serveste de obicei la orice pizzerie, unul obisnuit ^_^

Răspuns Câştigător
| Joannaa a răspuns:

Buna,uite aici un sos foarte simplu:Ingrediente:
o ceapa mica
bulion sau pasta de tomate
zahar,sare
cimbru, busuioc
oregano, maghiram(optional)
Mod de preparare:
Ceapa se toaca marunt si se caleste in putin ulei.peste se adauga bulionul sau pasta de tomate diluata.sarea si zaharul se aduga dupa gust.se adauga cimbrul si busuiocul si se fierbe sub capac, pina cind se inmoaie ceapa.sosul trebuie sa fie putin mai dulce.

6 răspunsuri:
| Diavolulestefemeie a răspuns:

Buna,
cauta pe net tongue
Gasesti mai repede decat sa astepti aici un raspuns tongue
Numai binetongue

| Bernoullie a răspuns:

Eu cand am facut sos de pizza am facut asa :
2 kg ardei gras
2 kg ardei kapia
4 kg rosii
500 gr telina (radacina)
6 ardei iuti
200 ml ulei
foi dafin, piper boabe, sare (dupa gust)

Mod de preparare:
-Ardeii se coc, se curata si se taie fasii.
-Rosiile se spala, se oparesc, se curata de coaja, seminte si se taie cubulete.
-Telina se da pe razatoare.
-Uleiul, rosiile, telina si zeama de la ardeii copti se pun intr-o cratita la fiert. Dupa ce scade putin, se adauga ardeii copti, ardeii iuti taiati rondele, foi dafin, piper boabe si sare.
-Compozitia se fierbe pana scade bine si devine o pasta groasa, se pune in borcane cu filet (800 ml) spalate si sterilizate.
-Borcanele se fierb in baie de apa timp de 30 minute, se scot si se pun la pat cald pana a doua zi.

| Bernoullie a răspuns:

Aaa mai stiu o reteta f usor de preparat si f naturala:
Iei 2-3 rosii,le cureti coaja,le faci bucatele mici, le dai prin tocator si Voala, un sos foarte gustos si natural pentru pizza.

| DarQueen a răspuns:

De ce nu mai bine ketchup?

| Bibi_1645 a răspuns:

Pai exista Sos de pizza de cumparat. happy
Daca totusi vrei sa il prepari tu, incearca ketchup amestecat cu condimente pentru pizza, sau doar oregano, busuioc, usturoi, ceapa...(condimentele pentru pizza le contin pe toate).

| matt5453 a răspuns:

Se gaseste in comert, sos de pizza spring time, e superrrrr mult mai bun ca orice ketchup