| KimmyNaNa a întrebat:

Imi puteti da si mie 3 retete de deserturi cu putine calorii? Dau funda+vot! love struck

Răspuns Câştigător
| meandyou199 a răspuns:

Crema de zahar ars cu indulcitor, mere coapte, salata de fructe

Prajitura cu ciocolata si zmeura

Ingrediente pentru blat
3 cesti cu nuca cruda
2/4 ceasca pudra de cacao
1/4 lingurita sare de mare
1 ceasca de curmale fara samburi
se amesteca aceste trei ingrediente in robotul de bucatarie si vei obtine o faina din ingrediente foarte benefice pentru organismul nostru;
pentru a lega aceste ingrediente de obicei se folosesc ouale, insa acum vom adauga curmale. Asadar, urmatorul pas: o ceasca de curmale fara samburi adaugate peste faina si se amesteca din nou cu robotul;
in cazul in care nu ai un robot de bucatarie, poti sa macini nuca si sa maruntesti curmalele;
foloseste mainile pentru a da forma dorita blatului.

Ingrediente pentru crema
1/3 ceasca curmale
1/4 ceasca miere de albine/ sirop de artar / sirop de agave
1/2 ceasca avocado (1 avocado)
1/3 ceasca pudra de cacao
se amesteca ingredientele in robot;
se pune compozitia peste blat si se orneaza cu zmeura sau alte fructe, dupa preferinta.

Inghetata de cocos

In functie de cantitatea dorita, se folosesc mai multe nuci caju.

Ingrediente
2 cesti nuci caju (de preferinta inmuate in apa de seara pana dimineata, poti sa le amesteci si cu nuci crude)
1 ceasca ulei de cocos
2 cesti fulgi de cocos
1/4 ceasca miere de albine / sirop de agave
1 ceasca apa

se amesteca ingredientele in blender;
pentru a obtine inghetata de diverse culori poti sa adaugi cacao pudra sau alte fructe preferate care schimba culoarea compozitiei;
se toarna compozitia in boluri diferite, in functie de culori sau intr-o tava pentru cuburi de gheata. Se pune in congelator.
Cum prepari budinca fara foc si fara lapte?

Pentru a prepara o budinca fara lapte si praf de budinca ai nevoie de cateva ingrediente sanatoase.
avocado/banane
pudra de cacao, daca vrei budinca de ciocolata
miere de albine / sirop de agave (in functie de cat de dulce o doresti)
putina apa, daca este necesar
diverse fructe

daca vrei sa faci o budinca de ciocolata amesteca in blender avocado, miere de albine, pudra de cacao si putina apa, daca e nevoie;
daca vrei o budinca din fructe amesteca avocado/banane cu miere de albine si putina apa, daca e nevoie. Si se orneaza cu fructele preferate.

Poate o sa ti se para mai ''bogate ''dar sunt sarace in calorii

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Un plic gelatina cu aroma de capsuni, fara zahar adaugat
150 g apa in fierbere
200 g cuburi de gheata
300 g capsuni feliate
150 g frisca

Mod de preparare:

1. Adaugati gelatina si apa in fierbere intr-un robot de bucatarie (blender) la viteza mica pana cand se dizolva gelatina, aproximativ 30 de secunde.
2. Adaugati gheata si amestecati pana cand este topita partial.
3. Adaugati in robotul de bucatarie capsunile si mixati bine. Adaugati frisca.
4. Turnati compozitia in vase de desert si bagati la frigider timp de 2 ore.

Asta e ala reteta!
Fara faina, fara lapte, fara zahar rafinat si fara oua, dar de-a dreptul delicioase si sanatoase 100%. Descopera cum sa faci inghetata, prajitura, budinca si placinta oaw! Sunt sarace in calorii si le faci in cateva minute.

Poti sa prepari orice desert preferat cu care erai obisnuita pana acum, insa fara sa folosesti unt/margarina, faina alba, oua, zahar. Trebuie doar sa tii cont de cateva ingrediente le substituie cu succes pe acestea si in plus, nu trebuie sa-ti mai faci griji pentru silueta si nici nu iti vor afecta sanatatea.
Tine minte!
fulgii de cocos si uleiul de cocos inlocuiesc untul/margarina;
faina alba o poti inlocui cu orice aluna/nuca macinate;
avocado inlocuieste cu succes smantana, margarina, untul si ouale;
zaharul rafinat il poti substitui cu mierea de albine naturala, sirop de artar, sirop de agave;
curmalele sau stafidele pot "lega" compozitia, fara sa ai nevoie de oua.

Prajitura cu ciocolata si zmeura

Ingrediente pentru blat
3 cesti cu nuca cruda
2/4 ceasca pudra de cacao
1/4 lingurita sare de mare
1 ceasca de curmale fara samburi
se amesteca aceste trei ingrediente in robotul de bucatarie si vei obtine o faina din ingrediente foarte benefice pentru organismul nostru;
pentru a lega aceste ingrediente de obicei se folosesc ouale, insa acum vom adauga curmale. Asadar, urmatorul pas: o ceasca de curmale fara samburi adaugate peste faina si se amesteca din nou cu robotul;
in cazul in care nu ai un robot de bucatarie, poti sa macini nuca si sa maruntesti curmalele;
foloseste mainile pentru a da forma dorita blatului.

Ingrediente pentru crema
1/3 ceasca curmale
1/4 ceasca miere de albine/ sirop de artar / sirop de agave
1/2 ceasca avocado (1 avocado)
1/3 ceasca pudra de cacao
se amesteca ingredientele in robot;
se pune compozitia peste blat si se orneaza cu zmeura sau alte fructe, dupa preferinta.

| Bibuşca a răspuns:

Uite aici: http://www.retete-gustoase.ro/retete-prajituri-calorii
Vei vedea ca sunt prajituri multe da click pe numele lor si iti va aparea o pagina in care acolo e reteta prajiturii respective!

| PetreConstanta a răspuns:

Mananca putin din desert nu tot desertul si nu vei avea probleme cu nimic

| SpaNu88 a răspuns:

Bombe de calorii laughing)