| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta alimentatia voastra pe o zi sau pe mai multe zile?
Si ce obisnuiti sa mancati mai des din urmatoarele:
- carne de: porc, vita, pasare, peste
- legume: cartofi, fasole, salata, spanac, varza, ceapa, usturoi, ardei, gogosari, castraveti, morcovi, telina, rosii
- fructe: merge, pere, lamai, portocale, grepfruit, banane, capsuni
- bauturi: lapte, apa (robinet, minerala, plata), suc (natural, artificial, concentrat, energizant), alcool (vin, bere, tuica, sampanie), cafea
- branzeturi: branza de (vaca, oaie, capra), cascaval, telemea, urda
- altele: unt, oua, orez, gris, zahar, sare, ulei de (floarea soarelui, masline), cereale, seminte
Daca am omis anumite alimente care se regasesc in alimentatia voastra regulata va rog sa le includeti si pe acelea in raspuns
Specificati si daca va simtiti bine cu ceea ce mancati sau daca aveti probleme de greutate prea gras sau prea slab, sau lipsa de energie, oboseala, etc.

8 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Carne nu mănânc defel.
În ceea ce priveşte băuturile,beau de obicei numai apă,câteodată şi un ceai sau un suc natural. Beam mai demult sucuri acidulate,dar acum nu-mi mai plac tongue
Fructe şi legume aproape în fiecare zi. Fructul meu preferat e banana love struck,iar leguma preferată roşia.
Şi brânzeturile îmi plac.
Alimentaţia mea se bazează în general pe carbohidraţi(cartofi,pâine,etc.) şi grăsimi(unt,ulei, etc.)
Nu sunt foarte grasă, doar că am burta cam mare. Sunt mereu umflată şi lipsită de energie. Recunosc că am o alimentaţie cam nesănătoasă. sad

| mgtow a răspuns:

Carnea o mananc rar, mai des mananc ciorba, felul 2 si legume-fructe asa am parte de un metabolism sanatos si nu adun colesterol in vene.

| BoOoMbOnik a răspuns:

Carne de pasare, cel mai des rosii dar si celelalte legume, merge in special dar am avut si un timp in care mancam numai portocale sau pepene, lapte beau in fiecare zi de dimineata sau aproape in fiecare zi si apa, branza de vaca, mananc fulgi de porumb, oua. De obicei dimineata beau un pahar de lapte semidegresat cu un pumn de fulgi de porumb, la pranz mananc ceva de genul piept de pui la gratar sau peste cu legume fierte sau naturale asa cum sunt, iar seara de obicei pe la ora 17 mananc un fruct sau doua. Fundita? Mersi!

| CrazyPittica a răspuns:

Carne de pui.Multttt snitel.Fructe de toate felurile in special mandarinele Branzeturi :cascaval, branza de oaie/vaca

| kiss a răspuns:

Ok... buna intrebarea :*
in primul rand, respect regula de baza si anume mancatul dimineata. mananc foarte bine dimineata pentru ca am nevoie de energie iar micul dejun iti ofera energie pentru intreaga zi. dimineata mananc aproape orice mai putin lapte cu cereale, nu stiu cum sunt altii dar eu daca mananc asa ceva dimineata mi se face rau. de ex. azi dimi am mancat un ou fiert cu doua felii de paine intermediara ( este cea mai buna paine) cu branza topita, 3 felii de sunca de pui, o cana de ceai indulcit cu miere, un mar si o cana de cafea. uneori manac salata de orice fel, iar in loc de ceai servesc compot. dimineata poti manca orice, nu te teme nu te ingrasi.
la amiaza, sincera sa fiu, nu apuc tot timpul sa mananc pentru ca sunt la facultate de obicei dar imi iau la mine biscuiti sarati sau un corn. daca mananc bine dimineata, la pranz nici nu imi e foame. daca sunt acasa totusi, imi fierb 2 cartofi, cu cascaval si rosii sau o muratura, o ciorba de legume, piept de pui la gratar cu piure. foarte rar mananc carne, iar cand mananc e de pasare. nu ma ating de carnea de vita sau de porc decat la Craciun laughing
seara mananc fructe, mai putin banane si merge, merele dau senzatia de foame si bananele nu mi plac.
in general nu consum multa sare, adica pun foarte putina in mancare; beau apa plata sau suc natural si uneori bere sau vin; mananc legume crude cum ar fi gogosar, morcov, varza; dintre fructe cel mai des mananc grapefruit.
daca ma simt bine? ma simt excelent, nu sunt obosita cu toate ca nu mananc carne aproape deloc, sa zicem ca la 2 saptamani mananc o bucatica de carne de pui, nu sunt nici grasa si nici foarte slaba am 1, 57 si 45 de kg. intr adevar vara ce tocmai a trecut am mancat numai salata de rosii si am slabit pentru ca eram cam durdulie si aratam ca un butuc laughing tin foarte mult sa mananc sanatos, nu beau energizante, sucuri acidulate, alcool in exces, nu mananc chipsuri sau alte alimente din gama asta, nu mananc fast food deloc si iata si un minus pentru mine : nu mananc carne de peste deloc, nici macar pe gratar. nu prea mananc dulciuri in schimb imi place cafeaua cu mult zaharhee hee si cam atat. big grin
te-am pupat :*

| anonim_4396 explică (pentru kiss):

Din cate observ voi mancati chiar foarte consistent, eu mananc in schimb destul de putin si cam ce se gaseste de mancare pe ziua respectiva, de exemplu:
dimineata nu mananc nimic deoarece ma trezesc pe la ora 12 laughing, la ora aceasta cand ma trezesc nu prea imi este foame, mananc doar intre orele 13-17 cand ma apuca foamea, ca de ex o felie de paine si eventual 2-3 felii de salam daca este, branza de vaca sau oaie daca este, snitel sau chiftele daca sunt cu usturoi sau ceapa cateodata, si cam atat. Daca se intampla ca pana la ora 17 sa faca mama si ceva de mancare poate mananc poate nu depinde, ciorba, zeama, friptura ceva de genu dar astea le face mai rar doar cand are timp fiind ocupata si cu serviciul. Daca mancarea nu e gata pana pe la ora 17 atunci mananc intre orele 19-22. Dupa asta daca sunt fructe seara poate mananc ceva din urmatoarele mar, portocala, banana, grepfruit da rar si astea si cam atat. laughing A doua zi la fel. rolling on the floor
Poate cateodata mai mananc ceva dulceata cu biscuiti si o cana cu lapte da si asta foarte rar poate o data pe luna. Sau ochiuri cu spanac scazut o data pe luna sau cam asa ceva. O conserva de peste tot cam o data pe luna, laughing cateva linguri de miere la interval de o luna, cafea nu beau ca nu ma simt prea bine dupa cofeina, alcool am testat sa vad cum e dar am tras concluzia ca nu-mi face bine si nu mai beau, apa plata sau minerala cum se nimereste, sucuri naturale sau carbogazoase aproape deloc, mananc pizza cu bulion de casa tot asa poate de 1-2 ori pe luna, carne mananc mai putina cam o data pe saptamana in afara de cateva felii de salam daca este in timpul saptamanii.
Pe timpul verii ceva legume, iarna aproape deloc. Sper ca v-am lamurit.
N-am energie si sunt mai tot timpul obosit si somnoros iar la efort obosesc repede. Doamne fereste de mai rau. laughing rolling on the floor

| AliceIDK a răspuns:

Buna!
Carnea de pui obisnuiesc sa mananc. Si snitel mai des.
Ca legume mananc rosii si catravetii cel mai des. Cateodata mai mananc supa de fasole.
Ca fructe : toate in afara de capsuni. Nu mananc capsuni pentru ca nu mai e sezonul.
Branzeturi : urda mai mananc, cascaval si caeodata branza de vaca/oaie
altele... unt, oua, cereale
Mai mananc pizza facuta de mama, mazare bonduele, cartofi prajiti/facuti cu mancare de carne de pui/vitel.
Cam atat mananc mai des, dar nu pe zi. Carnea o mananc cateodata mai des, cateodata mai rar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alimentatia mea ( o parte ) intr-o zi normala este construita dintr-o rodie, cartofi pai si friptura, restul variaza.

- porc desi mananc destul de des ton
-cartofi si in egala masura castraveti si morcovi
- lamai din cele mentionate pentru ca beau ceai dar eu foarte des mananc rodie, in fiecare seara
- apa plata
- branza feta
- cereale, seminte si oua

Pai eu sunt slaba si asa voi ramane, chiar daca mananc destul de bine, parerea mea thinking, bine ca mai sar peste mese asta e partea a doua :d.