| afrodita3333 a întrebat:

INTREBARE PENTRU GOSPODINE big grin Ce inseamba "lapte acru" pe net am gasit ca este sinonim cu laptele batur asa este?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy lapte acru= lapte batut, chefir, iaurt, lapte prins(se foloseste la tara) derivate din lapte care sunt acrute la gustlove strucklove struck

| Saya a răspuns:

Da, este laptele batut

| Rossey a răspuns:

Da,laptele acru este laptele batut.

| CastraveteMurat a răspuns:

Da smug laptele acru este laptele batut happy

| Ramona1 a răspuns:

Laptele acru, intr-adevar este laptele batut(iaurt). Prin procesul de fermentatie ajunge la denumirea asta de"lapte acru"

| alexutza1183 a răspuns:

Laptele acru este laptele batut
dupa ce acesta se strica se lasa cateva zile "sa se prinda" apoi se amesteca cu putin lapte dulce si se agita...si ai obtinut laptele acru s-au batut happy

| supernatural2011 a răspuns:

Lapte acru. hmm. creca e' un fel de lapte care s-a acrit laughing

| isis5001 a răspuns:

Da, asa este.

| CNicoleta a răspuns:

''lapte acru'' adica lapte ''prins'', mai bine zis, daca lasi laptele acru mai mult timp, se ''prinde''big grin

| Bianca_9027 a răspuns:

Aa am 12 ani si stiu asta...da este sinonim pentru lapte batuth.big grin

| Argus_6519 a răspuns:

Nu este sinonim cu "laptele batur", pentru simplul motiv că diferă culturile de Lactophylus care se gasesc in fiecare.
Dacă vrei să prepari "lapte acru", cumpara de pe piata un litru de lapte de vacă, fierbe-l, pune-l să se răcească, iar când a ajuns la temperatura camerei, adauga-i un iaurt mic, natur. Omogenizează-l, apoi pune-l la cald. In cca 12 - 24 h vei avea cel mai delicios lapte acru din lume. Cu foarte puţini conservanţi (doar cei din iaurtul folosit pentru însămânţare).

| bianca_7546 a răspuns:

Da asa este! laughing