| Youkillme a întrebat:

Lavanda si rozmarin este una si acea sa nu!

6 răspunsuri:
| Casandra a răspuns:

Nu...lavanda e e o planta din care se fac uleiuri parfumate...rozmarinul este planta folosita in mancare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e acelasi lucru.
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Rozmarin cu floare:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Youkillme explică (pentru anonim_4396):

Pai seamana putin nu! 1

| anonim_4396 a răspuns (pentru Youkillme):

Da, si nu.
Se folosesc diferit.

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Lavanda, numita stiintific Lavandula angustifolia, cunoscuta de noi si sub numele de Levantica, este un semiarbust peren sau cultivat, cu frunze cenusii-verzui si paroase, flori albastre-violet, ce infloreste in lunile iunie-august, iar daca ii merge bine, si in septembrie-octombrie. Fructele sunt bobite ovoide, lucioase, brune, grupate cate 4.
Rozmarinul creste sub forma unei tufe ce are flori roz sau albastru deschis. Frunzele sunt foarte subtiri, avand culoarea verde inchis spre exterior și o nuanta argintie spre interior.Il poti gasi verde tot anul, pentru ca poate fi tinut intr-un ghiveci.Deci nu sunt acelasi lucru.O zi buna

| lmny a răspuns:

Cu siguranta nu!