| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi aduc aminte unde, la ce intrebare, a dat cineva o reteta dietetica cu cartofi prajiti, cu 3 linguri de ulei. Puteti sa imi reamintiti?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Uite aici un link unde se vorbeste numai de prajirea cartofilor cu minimum de ulei:
http://www.culinar.ro/......ei-incins/

6 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cartofii dietetici cu 3 linguri de ulei se pot obtine numai in friteuza(au aparut mai nou unele unde se pune foarte putin ulei)Cred ca sunt mai sanatosi cu mai putin ulei. O duminica frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspuns. Am friteuza, dar nu-mi amintesc sa fi pomenit de asta. Parca era ceva cu microunde? Nu mai stiu. Oricum multumesc. O duminica frumoasa si tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se fierb cartofii pe jumatate s e curata de coaja sau nu (daca sunt noi si bine spalati). se pudreza cu arome si se stropesc cu cateva linguri de ulei de masline sau de floarea soarelui. se pun in tava si la cuptor.sau cartofii in coaja se spala foarte bine si se taie in doua se pudreaza cu sare de mare, boia dulce su putin rozmarin, se "stropesc " cu cateva picaturi de ulei de masline, se pun in tava de la cuptor si se acopera cu foaie de aluminiu sau hartie vegetala pentru a nu se arde sau a nu se usca, in ultimele 5 minute se scoate folia de aluminiu pentru a se rumeni putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru straduinta de a cauta reteta, Mihai. Multumesc zazu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mmmmm am facut cartofii dupa reteta din culinar.ro data de Mihai, am pus condimentele recomandate de zazu dar nu am mai pus ulei nici la inceput nici la sfarsit. Mi-au iesit fff buni si ii rontai acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1/2 kg cartofi, 30-40 g. ulei, unt sau margarina, cca.250 ml. apa, 1/2 lingurita sare, patrunlel sau marar taiat marunt.Cartofii, curatati de coaja se spala si se taie in felii de 1 cm grosime, iar acestea suprapuse in bastonase de 1, 1 si jumatate cm grosime. Apa, grasimea si sarea se pun intr-o cratita sau intr-un ceaun de 2l. Cand clocoteste apa, se adauga cartofii, amestecandu-se cu furculita, apoi se lasa sa fiarba acoperiti la foc mic (nu direct pe flacara). Din cand in cand, se intorc usor cu furculita pana se inmoaie; cand sunt gata, apa scade complet (in cca.15 min.) La nevoie se mai adauga putina apa. Se aromeaza cu marar sau patrunjel.Cartofii,frageziti de grasimea pe care au absorbit-o, vor avea un gust excelent.Se cervesc ca atare, cu salate crude sau muraturi(iarna), sau ca garnitura la orice preparat e din carne... Din cartea Silviei Jurcovan"Carte de bucate"