| Perversul69 a întrebat:

Deci asa o intrebare culinara : Vreau sa fac cartofi prajiti. Gen sa ii prajesc in ulei, sa se primeasca crocanti, ca cartofii pai. Ce sa fac ca dupa ce ii scot din ulei sa nu se inmoaie? Ca am mai incercat, dar s-au inmuiat

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 Trebuie prăjiți în baie de ulei (să plutească în ulei).
2 Trebuie mâncați înainte de a se înmuia.

Aici nu vorbim de sănătate și alea-alea ci doar de calitatea de crocanți.

| Ensiferum a răspuns:

In primul rand iei o tigaie fara crepaturi in stare noua, pui ulei mult il lasi sa se incinga, dupa ce s-a incins bagi cartofii dar atentie! Ii storci bine sa nu mai ramana deloc apa pe ei. Daca uleiul ii acopera e ok nu ii intorci de multe ori. Grija sa nu fie foarte multi in tigaie, mai bine faci mai multe ture. Cand ii scoti pui niste servetele in vasul in care ii pui. A si am uitat, sa nu ii tai grosi. Bafta!