| IForgotMyNameAgain a întrebat:

O dieta prea stricta poate influenta negativ fertilitatea unei femei?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Hai sa o iau pe ocolite:
femei culturiste, scad procentul de grasime corporal la 3-5% in timpul competitiilor si nutritionistii lor le avertizeaza ca nu pot mentine acest procent mai mult de cateva zile/saptamani. deci, in urma unei diete stricte ajung la nivelul ala si nu il pot mentine. motivul ar fi pierderea menstruatiei si posibil infertilitate.
deci, scaderea sub 10% grasime corporala cica afecteaza negativ corpul femeilor, posibil probleme de fertilitate.

acum pe direct, orice lucru strict dauneaza sanatatii. daca nu fertilitatea, ficatul poate avea probleme. orice bagi in gura ajunge in ficat. deci prea strict...nu e bine.

stii vorba aia ca ce e prea mult strica? si ce e prea putin strica la fel. din ce puncte de vedere? conteaza? pe ce termen? la fel, conteaza?

ia 1 exemplu: prea multa proteina creeaza probleme la ficat, prea putina? intri in catabolism muscular.
prea multi carbohidrati? te ingrasi. prea putini? nu ai energie, corpul preia energia din proteina daca nu are de unde, deci catabolism muscular.

fiecare exces fie prin prea mult, fie prin prea putin are un efect. depinzand de cat de strict e, cat scazi sau cresti in grasime corporala poti afecta fertilitatea.