| sanovita a întrebat:

O intrebare: paste integrale aproximativ 70 -100 g maximum cu miere vreo 2 lingurite ingrasa sau putina dulceata? Stiu ca orice in cantitate multa ingrasa dar aceasta portie ingrasa si consumata in jurul orele 10 -11 dimineata?

P.S. Dar germenii de grau ( au B-uri), unul din cele mai bune si sanatoase alimente (am carenta de B-uri), dar seminte de in (2 lingurite pe zi dizolvate in apa nemacinate ca nu-mi macina rasnita pe care o am aceste seminte)?

Ma iertati pentru aceste intrebari dar doresc raspunsuri sincere.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil ca pastele să fie consumate cu miere.
Dacă e vorba de dulceaţă, preferabil să fie una mai acrişoară ( ex. vişine ).

În acest caz NU îngraşă, mai ales că au fost consumate dimineaţa ( ora 10-11 ).

Nici germenii de grâu, respectiv seminţele de in NU îngraşă ( în această cantitate ).

Toate cele bune.

| valentingb a răspuns:

Scumpo, daca mananci 100 de grame de orice, la o masa, nu te ingrasi, de fapt, mori de foame.
Daca ai lipsa de vitamina B, consuma alimente care contin vitamina B, nu doar niste germeni de grau... In fine, nu esti surioara mea sa imi fac griji pentru tine, dar sincer, asa ai vrut sa fiu, iti zic sa mananci bine, sanatos, nu mult, dar nici nu te infometa. Poti consuma vegetale, nu te ingrasi, contin vitamine, sau poti sa cumperi EuroVita Multiminerale cu un complex de vitamina B, si sa mananci ce vrei tu.
In general oamenii cand au lipsa de ceva, trebuie sa renunte la regim pana cand se insanatosesc.