| anonim_4396 a întrebat:

O mare nelamurire! Am cumparat din Kaufland un suc de portocale la cutie si pe prospect scrie : " Suc natural de portocale obtinut din concentrat de suc de portocale. Produs pasteurizat. 100% Fruits ", dar mama tot ma bate la cap ca are chimicale, ca Nu e sanatos ( eu am contrazis-o ) dat fiind culoarea ( galben verzui ), pretul mic ( 3 ron ). Deci, ma poate lamuri cineva? E sanatos sau Nu?

Răspuns Câştigător
| Epurean a răspuns:

Poti sa te gandesti logic: daca e 3 ron inseamna ca, Kaufland il cumpara cu 1, 5.De banii acestia nu poti sa iti cumperi nici macar 2 portocale, din care nu faci jumatate de cana de suc.Toate sucurile astea au chimicale, daca ar fi naturale in 2-3 zile s-ar strica (deci din prima li se adauga conservanti).
Natural e atunci cand iti iei un storcator si iti faci tu suc, din fructe proaspete.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am cumparat o data un suc "natural" si cand am citit toate ingredientele de pe eticheta, am constatat cu stupoare ca avea 1%(!) fruct, restul chimicale.

| Sin a răspuns:

Cine crede ca sucurile naturale cumparate din magazin sunt 100% naturale se minte singur.
Scrie clar "obtinut din concentrat de suc "

| dafna a răspuns:

Mama ta are mare dreptate, nu e natural deloc sucul. Apoi scrie si pe el(legea ii obliga ca altfel nu ar face-o) "din concentrat de fructe, concentratul e in general obtinut chimic. In plus sucul asta daca il desfaci si il lasi afara 2-3 ore are acelasi gust, alt indiciu ca e chimic. Sucul de portocale in contact cu aerul oxideaza schimbandu-si in mai putin de 30 de minute gustul si consistenta.

| blue23 a răspuns:

Draga mea, sucul natural este doar acela pe care ti-l pregatesti tu singura storcand fructe si cel care se gaseste prin carrfour si real la preturi foarte piperate si care se consum in aceiasi zi restul nu sunt naturale asa ca nu mai crede tot ce scrie pe eticheta pentru ca este doar o strategie de marketing pentru a pacali clientul sa cumpere.Industria alimentara nu poate exista fara substantele chimice bune si rele.Succeshappy

| Pomar a răspuns:

NU,nu e sanatos de cat in mica masura

| FurniciCoapte a răspuns:

Dar nu e evident?raised eyebrows
Fa comaratie:cate kg de portocale ar fi nevoie sa fie facut sucul respectiv si pretul la care este(in mod clar nu e 100% din fructe)
Pana si sucurile naturale nu au un procent mai mare de 50% fructe.
e Scris gresit prospectul, ca sa induca in eroare cumparatorii.
Sincer sa fiu nu imi vine sa cred ca un suc 100% fruct e 3 leiraised eyebrows.Sa fim seriosi acum.
Deci nu e bun de nimiclaughing

| oanaoany a răspuns:

laughinglaughing nu tot ce scrie pe cuti ca e sanatos e asa ...mai bine ascultati mama si crede-ma scumpule cel mai bine ar fi ca sa iti faci singur un suc de portocale daca iti place

| Alecsandraa29 a răspuns:

NU e sanatos are numai prostii in el sigur...

| JirebieIoana a răspuns:

Cred ca daca avea culoarea asta nu, nu e sanatos.nu crede mereu ec zice pe ambalaj mai citeste ingredientele si eu cred ca ar trebui sa iti asculti mama.Acel suc NU e sanatos