| Orannginna a întrebat:

O reteta de inghetata care se face in casa, preferabil si cu lapte, cine stie? Daca'mi iese, fac cinste

Răspuns Câştigător
| Kidu a răspuns:

Ingrediente 1 l lapte, 6 oua proaspete, 350 g zahar, 1/2 baton de vanilie Mod de preparare Se da in clocot, se adauga zaharul, vanilia si se lasa pe foc domol pana se dizolva zaharul. Separat se bat intr-un vas ouale intregi, se toarna treptat laptele fierbinte peste acestea, batandu-se continuu cu telul. Se mai pune putin pe foc, fara sa dea in clocot, se amesteca putin, apoi se strecoara prin sita deasa si se pune la racit intr-un vas cu apa rece sau cu gheata. Se amesteca din cand in cand si dupa ce s-a racit bine se toarna in masina de inghetata sau in cupe si se introduce in congelator...

10 răspunsuri:
| cevabun.ro a răspuns:

Noi o facem fie cu smantana dulce, fie cu iaurt (pentru varianta dietetica). Poti inlocui ciresele din reteta asta http://www.cevabun.ro/inghetata-de-cirese/ cu alte fructe.

| Vizitiul a răspuns:

Orannginna-cum zici tu draga, nu am nimic de obiectat in privinta asta, dar eu prefer o inghetata facuta vara in casa, daca tu preferi sa nu o faci in casa, fa-o draga iarna pe ulite. Bafta.

| Kidu a răspuns:

Daca iti iese inghetata buna, imi dai si mie, ok?laughing

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Pai, iei praf de inghetata de la Dr Otker ( nu recomend vanilia) adaugi si tu lapte(scrie pe plic cat) si pune si putin zahar ca nu e chiar asa de dulce... Apoi amesteci cu mixerul...Succes!

| Orannginna explică:

Pai am zis ca fac cinste daca imi iese.

Inca mai asteptati? laughing

| kiki_1173 a răspuns:

Ingrediente:
- sase galbenusuri
- zahar 300 gr.
- un litru de lapte
- ciocolata 100 gr.
- vanilie

Modul de preparare:

Fierbeti laptele si vanilia, acoperiti oala si luati-o de pe foc. Separat, frecati galbenusurile si zaharul, adaugati ciocolata muiata cu o lingura de apa calduta si continuati sa frecati in acelasi sens. Apoi adaugati lapte, putin cate putin. Fara sa va opriti din a amesteca, puneti oala iar pe foc pana incepe sa fiarba. Cand incepe putin sa se umfle e timpul sa o luati de pe foc. O lasati putin sa se raceasca dupa care o bagati la frigider.

| gabi93 a răspuns:

Ma tenteaza sa incer si eu laughing suna gustos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://74. 125. 77. 132/search? cu=cache:XknaDY8QAeMJ:...clnk&gl=ro
asta-i una simpla in care adaugi ce vrei tu, stafide nuci alune, fistic, mere rase, orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna reteta asta @allinnawinking pardon am mancat un "l", dar stai linistita ca prima data l-am trecut prin inghetatahee hee
Interesant la reteta alinei ca poate sa-ti iasa ce vrei tu, cu arome de porc sau de miel la gratarrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune si mielu ca m-ai botezat, aia-i inghetata de baza la care adaugi ce te duce capshorul, eu am pus odata pentru ca nu avem de niciunele, ciocolata rasa si bucati de ananas.