| Stefff a întrebat:

Cine stie o reteta de inghetata de casa buna?

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

6 oua, 2 cani zahar, 500 g smantana dulce, 3 cani lapte, 2 linguri faina. Freci galbenusurile cu 2 linguri zahar, adaugi faina si laptele. Pui pe foc si amesteci continuu (daca vrei de cacao, o pui inainte, odata cu faina), pana se ingroasa ca o smantana. Separat, bati smantana cu zaharul ramas si, cand se raceste "sarlota", adaugi si frisca asta. Secretul ca sa nu faca "ace" este ca, dupa ce ingheata putin pe margine, sa o amesteci bine si o dai iarasi la congelator. Iar ingheata putin pe margine, iar dai la congelator. De 3 ori. Poti pune in ea si bucati de ciocolata, biscuiti, stafide, fructe confiate etc.

| machupicchu a răspuns:

Retetele de inghetata de casa, mai ieftine sau mai scumpe, sunt in numar f.mare pe net, si poti face nenumarate variante combinand aceste retete, in functie de ce ingrediente ai sau nu, in functie de cat de mult timp ai, sau ca de mult vrei sa muncesti pentru acest produs. Cea mai rapida reteta este : smantana, galbenus de ou, albus de ou batut spuma, zahar, cacao, vanilie sau fructe si obtii parfe de inghetata f. bun Cantitatile le stabilesti, asa cum am scris, in functie de ce ai si dupa gust...nu folosi prafuri de inghetata...

| catalina_2916 a răspuns:

Ingrediente:1/2 litru lapte, 2 cesti de cafea concentrata si preparata, un pachet de frisca, 200g zahar.
mod de preparare:se fierbe laptele si se lasa la racit, se amesteca cu cele 2 cesti de cafea si cu frishca preparata. iar zaharul trebuie inainte dizolvat in lapte. dupa care se amesteca totul, se pune intr-un vas si se baga la frigider...
ti-am dat reteta asta pentru ca este foarte simpla, rapida si fooooarte buna!

| kiki_1173 a răspuns:

Ingrediente:
- sase galbenusuri
- zahar 300 gr.
- un litru de lapte
- ciocolata 100 gr.
- vanilie

Modul de preparare:

Fierbeti laptele si vanilia, acoperiti oala si luati-o de pe foc. Separat, frecati galbenusurile si zaharul, adaugati ciocolata muiata cu o lingura de apa calduta si continuati sa frecati in acelasi sens. Apoi adaugati lapte, putin cate putin. Fara sa va opriti din a amesteca, puneti oala iar pe foc pana incepe sa fiarba. Cand incepe putin sa se umfle e timpul sa o luati de pe foc. O lasati putin sa se raceasca dupa care o bagati la frigider.

| cacamaca_2876 a răspuns:

Uite aici o reteta foarte buna de inghetata de casa: http://www.retetebune.com/retete-de-inghetata/inghetata-de-casa.html.

| Teodora_9117 a răspuns:

Stiu eu... e super simpla...
Iti trebuie :
-2 banane

-2 lingurite zahar praf

-400 g iaurt

-1 lingurita esenta vanilie? Funda?

| danblogro a răspuns:

Uite o reteta pentru inghetata de casa, pe care am testat-o si a iesit extraordinar de buna: http://dan-blog.ro/inghetata-de-casa.html
Respecta gramajele si modalitatea de preparare si iese 100%. In plus, e o reteta foarte rapida.