| SilentRain a întrebat:

Oare pot construi un dulap cu tutoriale de pe Youtube? thinking

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Întâi exersează pe niște resturi și vezi cât de drept poți sa tai.
Ai nevoie de fierăstrău pendular, sau un alt tip de fierăstrău electric, de folie din aceea decorativa pentru PAL/MDF inclusiv pentru canturi și un aparat de presat + încălzit ca să o aplici... Mașina de găurit, cepuri de îmbinare,...o riglă lunga de metal, clei(aracet) și altele
Nu e deloc ușor, dar nici imposibil.
Varianta ușoară ar fi sa faci tu o schita de mana, și dacă conformația e puțin mai complicata, ar fi ideal sa o transformi într un proiect 3D, astfel vei vedea exact cum arata, cum se potrivește în încăpere.
Ideal ar fi sa cumperi plăcile și sa le decupezi la dimensiunile dorite undeva la un atelier de tâmplărie.
Mai departe se poate realiza în casa.

5 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Dacă sunt detaliate, da.

| AllexXtreme a răspuns:

Da de ce nu, daca gasesti clipul potrivit si esti atent, poti reusi!

| Byuska a răspuns:

Da? Stiu pe cineva care si a facut mobila de dormitor cu ajutorul tutorialelor de pe YouTube sau de pe site-uri

| sierra1 a răspuns:

Mai presus de orice, depinde de aptitudinile tale. Care sunt?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti bun la geometrie aplicata (plana si in spatiu) si stii sa manuiesti bine sculele, atunci poti reusi, chiar daca nu din prima incercare.
Te sfatuiesc sa-ti faci intai exercitii pe bucati de materiale ramase deseuri de la alte lucrari.