| anonim_4396 a întrebat:

Orezul acela care se fierbe in punguta(imi scapa acum numele) il servesc asa simplu sau altfel, are cineva vreo idee?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Orezul fiert in pungulita din plastic absoarbe la temperautra mare din plasticul respectiv o substanta toxica numita Dioxina. Nu prea este sanatos sa-l fierbi in acea pungulita. In rest poti sa-l maninci dupa plac.

2 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

Orez Uncle Ben's? Poti sa calesti legume (morcov, ceapa, ardei gras, porumb) tocate marunt intr-o lingura de ulei de masline, si sa torni deasupra orezul prefiert. De asemenea exista si sosuri speciale facute de aceeasi firma, pe care le poti combina direct cu orezul fiert. Pofta buna!

| ady48 a răspuns:

Eu am gasit orez prefiert -BONRISO- care este si un pic mai ieftin.In timp ce orezul se fierbe la foc mic eu pregatesc legume calite cu sos de soia astfel:doua cepe potrivit de mari, doi ardei grasi(daca se poate unul rosu si unul galben, daca nu, merg si de aceiasi culoare), jumatate de fir de praz si 5-6 ciupercute. Cepele taiate solzisori, ardeiul taiat feliute, prazul taiat rondele si ciupercutele taiate tot feliute se pun intr-o tigaie de tefal in care se pune ulei cit sa acopere tot fundul tigaii.Cand s-a incins un pic uleiul se pun toate legumele se amesteca si se adauga 5-6 linguri sos de soia.Se calesc la foc mic pana se inmoaie legumele dar nu de tot, trebuie sa tamana un pic crocante. Dupa ce a fiert orezul se pune in farfurii si peste el se pun aceste legume calite.Eu, dintr-o punguta de orez si cantitatile de legume pe care le-am indicat in aceasta reteta scot exact doua portii bune.Este delicios si se pregateste destul de repede. O data nu am avut praz si l-am inlocuit cu un morcov dat pe razatoarea mare, dar e mult mai bun cu praz. Pofta buna.