| 070Alexa a întrebat:

Ovo-lacto-vegetarieni mananca peste?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nu, din moment ce se numesc "ovo-lacto-vegetarieni". Cei care consuma si peste se cheama "pesco-vegetarieni" (desi, dupa parerea mea, este chiar stupida chestia asta, fiindca pestele este tot animal si nu te poti numi vegetarian daca il consumi). Ovo-lacto-vegetarienii nu consuma carne de niciun fel, insa consuma produse lactate si oua.

8 răspunsuri:
| Darcos a răspuns:

Ova-lacto-vegetarienii nu mananca peste!

Mai jos este explicatia:
In ce consta alimentatia ovo-lacto-vegetariana este simplu de dedus din chiar denumirea ei. Aceasta alimentatie se bazeaza in primul rand pe vegetale: fructe, legume, zarzavaturi, cereale, toate acestea in cantitati cat mai mari. Carnea este exclusa total, chiar si cea de peste, insa sunt acceptate ouale si laptele in cantitati moderate.

Funda?

| Darcos a răspuns:

Scrie o intrebare cu asta, nu baga asta in intrebarile altora!

| Omulambitious a răspuns:

Da

| alexTT a răspuns:

Nu mananca peste, mananca doar legume, fructe, lactate si oua.

| Isabelle1999 a răspuns:

Nu cred

| LaDameEnNoire a răspuns:

Nu, nu mananca. Cel putin, cei care respecta intru totul definitia notiunii. Dar sunt multi care-si adapteaza dieta asa cum vor.

| madwtzw a răspuns:

Nu... logic.