| edytZzza a întrebat:

Pastele fainoase ingrasa?

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! daca le fierbi simple si le mananci, nu ingrasa, dar daca adaugi ceva, ingrasa teribil.O zi buna si frumoasa!
http://www.feminis.ro/dieta-si-sport/dieta-cu-paste-18850

| onasis1961 a răspuns:

Dacă se exagerează, Da!

| LifTwist a răspuns:

Da,ingrasa.

| FemeiaPisică a răspuns:

Da, pastele fainoase ingrasa pentru ca sunt facute din faina.

| vali1985 a răspuns:

Nu este bine sa mananci paste fainoase deoarece te poti ingrasa.
Mai bine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastele fainoase sunt o importanta sursa de proteine vegetale, de vitamine (B, F) si fibre. Prepararea gresita a pastelor duce la o crestere exagerata a zaharului in sange.
In general, combinatiile de alimente sunt cele care ingrasa, nu alimentele in sine. Pastele ingrasa daca adaugi peste ele sosuri bogate in calorii. Pregatite normal, adica fara excese de grasimi, pastele nu ingrasa. Nici un aliment nu ingrasa daca il consumi cu masura.

| Whemilly a răspuns:

Pastele fainoase nu ingrasa, daca stii cum sa le prepari

In jurul pastelor fainoase s-au creat mai multe mituri. Unele sustin ca e bine sa le introducem in dieta, pentru ca sunt benefice sanatatii, altele sustin excluderea lor, pe motiv ca sunt sursa de carbohidrati.

O dieta sanatoasa trebuie insa sa contina si carbohidrati, pentru ca acestia ne furnizeaza energie, iar pastele fainoase, daca sunt alese si preparate corect te pot ajuta sa-ti mentii greutatea. In plus, sunt o importanta sursa de proteine vegetale, de vitamine (B, F) si fibre.

Pastele sunt fabricate din doua tipuri de grau: dur si moale. Pentru cei care doresc sa slabeasca sunt recomandate pastele din grau dur, in cantitati mici. Foarte bune pentru sanatate sunt si pastele fainoase integrale.

Cum preparam corect pastele

Prepararea gresita a pastelor (fierberea exagerata, adaugarea uleiului in apa) duce la o crestere exagerata a zaharului in sange. Iata cum trebuie preparate pastele:

1. Pastrati raportul intre paste si apa. Bucatarii italieni recomanda fierberea a 100 de grame de paste intr-un litru de apa.
2. Sarea se pune in apa de la inceput.
3. Pastele se adauga doar dupa ce aceasta clocoteste, iar cele de tip spagheti se indroduc in unghi drept.
4. Nu adaugati ulei in apa. Cateva picaturi sunt potrivite dupa ce pastele au fost fierte si scurse.
5. „Al dente" e mai sanatos. Asta inseamna sa le fierbi mai putin decat este normal. In felul acesta vor avea un indice glicemic mai mic, deci sunt mai sanatoase.
6. Nu clatiti pastele cu apa rece.
7. Sosul trebuie sa fie cat mai simplu. Combinate cu sos de rosii, ulei de masline si frunze de busuioc, sunt alegerea perfecta pentru o masa nutritiva.

| ChristinaGM a răspuns:

Da

| bloodandpride a răspuns:

Clar ingrasa, si nici nu prea tin de foame...

| edytZzza explică:

Doar paste cu zahar fierte in lapte. FARA SOS! ingrasa?

| andreeaoana99 a răspuns:

Da, ingrasa foarte tare, mai tare decat carnea de pui, deci nu mai mancati multe paste.

| TeodoraBoom a răspuns:

Ingrasa,de aceea nu este bine sa mananci prea multe paste fainoase

| Loghin_Alina_1985 a răspuns:

Daca le mananci cat trebuie nu ingrasa...Painea ingrasa mai tare...

| VasileStefan a răspuns:

Normal... au aceleas proprietati de ingrasare ca painea

| dragutzyy a răspuns:

Da ingrasa

| malinamiamali a răspuns:

Daca nu mananci in fiecare zi nu prea ingrasa dar daca chiar vrei sa te ingrasi trebiue sa mananci de vreo 4 ori pe saptamana laughing

| EuAdi a răspuns:

George Clooney trebuia să se îngrașe repede pentru un rol, așa că a avut o dietă bazată numai pe paste.
După realizarea filmului, declara că nu.i mai trebuie paste o perioadă de timp, fiind sătul de paste.
Deci îngrașă și poți da jos kg prin dietă și sport, dacă faci exces.
Poftă bună!