| SuntCineVreauEuSaFiu a întrebat:

Pentru cunoscatorii de torturi:
Buna! AS vrea sa fac un tort pentru ziua bunicii si mi-a venit o idee:
Tort in 4 straturi cu blat de cocos si bucatele de capsune. Crema "american buttercream frosting" cu piure sau dulceata de kiwi facuta proaspata in casa. Ar mai trebui sa adaug ceva? Aromele se imbina bine sau trebuie ceva de schimbat?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, capsunii si cocosul nu prea "bat" impreuna (ambele sunt acrisoare, dar diferit).
Eu, mai de graba, as fece blat de nuca.
Blatul trebuie siropat, sa fie suficient de cremos.

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Bula):

Ultumesc foarte mult pentru parere! Eu pur si simplu ma uit la multe emisiuni culinare, si, in una din ele, cu patisera mea preferata in juriu, am observat ca cineva a facut o astel de tarta, dar fara kiwi, si ei I-a placut foarte mult. Oricum, o sa insiropez tarta. Multumesc mult de sfat happy

| Bula a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Tortul si tarta sunt diferite!
* Tarta are un singur strat de blat si nu trebuie siropat (se da la cuptor intreg, cu toate "ornamentele" inglobate. Doar dupa coacere/prajire se pun peste ea ornamentele xe nu suporta caldura (frisca, ciocolata, unele fructe).
* Tortul are mai multe straturi de blat, care trebuie insiropate. Straturile de blat se monteaza supraetajate. Intre blaturi se pun diferite straturi de crema. Exteriorul (deasupra si lateralele) se unge tot cu crema. Ornamentarea se face dupa fantezia si stiinta cofetarului.

| oglindasultanului a răspuns:

Iti alegi dupa cum iti place tie, mie de exemplu nu-mi pare prea bun gustu de capsuna combinat cu kiwi, poate banana in loc de kiwi, eu mai faceam combinatia de banana cu capsuni si unt de arahide.