| annagabi a întrebat:

Pentru mlm! Poti sa_mi dai reteta de supica de marar? Cred ca este foarte buna! Ma insel?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna seara, ok am sa iti dau cum sa nu. Pui carnea de pui la fiert, cind fierbe foarte bine puiul scoti carnea si strecori zeama ramasa de la carne.Separat in 50 g unt rumenesti o lingura faina, marar tocat marunt(2 legaturi)si stingi cu 1 l de zeama de supa, condimentezi cu sare dupa gust si lasi sa fiarba alte 10 minute.Separat bati albusul a doua oua, iar galbenusul separat, dupa care le amesteci(galbenusul+albusul)adaugi un praf de sare si adaugi grisul si amesteci bine, vezi compozitia sa nu fie groasa, sa fie potrivita, cu ajutorul unei linguri modelezi galustele si le adaugi in supica de mai inainte cu marar.Separat bati un galbenus de ou cu 100 g smantana si adaugi in supica, dar asta mai la urma dupa ce deja sint galustele fierte, lasi sa traga 2-3 clocote si dai supa deoparte.Este delicioasa, iar cu puiul, poti sa-l condimentezi si sa-l dai la cuptor si sa-l faci fripturica.Nu te inseli cu siguranta, incearca si vei vedea ca este foarte buna. Pofta buna iti doresc si sa imi spui daca ti-a placut.

3 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Pentru supa de marar, va trimit reteta.
Supa de marar

Ingrediente necesare

50 g unt,
1 lingura de faina,
3 oua fierte tari,
1 galbenus crud,
100 ml smantana,
sare,
1 legatura de marar verde.
Se face un rantas alb din unt si faina, se adauga mararul tocat marunt si se stinge cu 1, 2 litri apa.

Se sareaza si se fierbe 5 minute. intre timp, se freaca galbenusul cu smantana in castronul de supa, se adauga oul fiert tare si taiat cubulete, peste care se toarna incet supa fierbinte.
Pofta buna!

| annagabi explică:

Multumesc mult am sa incerc maine!

| annagabi explică:

Am facut deja prima reteta si e super! Multumesc!