| Alexandra1234567tgn a întrebat:

Piureul se poate face și fără unt sau margarină?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, eu nu pun deloc unt sau margarina, pun doar lapte de 1, 5 % grasime si iese f pun piureul.
Si asa imi iese cu mai putine kcalorii la acelasi cantitate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Nici un om sanatos la cap nu foloseste margarina. In nimic, indiferent de ce zice reteta sau gura lumii. NICI. O. DATA!
2. Singurul ingredient obligatoriu la piure sunt cartofii. Si apa fiarta, desigur. De aici, rezulta urmatoarele variante:
2.1. Piureul saracului - il fierbi si apoi la zdrobit adaugi din zeama de la fiert. In functie de cit de buni sunt cartofii, poate iesi un piure de iti bati copii de bun ce e... sau o mizerie sinistra, desigur.
2.2. Piureul de buget - adaugi in loc de zeama un iaurt oarecare.
2.3. Piureul respectabil low-end - adaugi lapte.
2.3. Piureul respectabil mid-range - adaugi smintina.
2.4. Piureul respectabil deluxe - adaugi lapte, unt, si citiva catai de usturoi.

Bon appetit!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu dupa ce am fiert cartofii, ii pisez si apoi pun lapte de 1, 5 % grasime, amestec, pun sare si iese super.
Nu am nevoie sa pun nici o grasime in el, adica unt. Si cand puneam, nu simteam nici o diferenta la gust.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Se sime o oarecare diferenta de gust si mai ales de textura daca pui unt. Oricum, se poate si fara, clar. Incearca si cu iaurt/sana in loc de lapte pentru un gust un pic altfel.winking

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat si cu iaurt, la fel, n-am simtit diferenta.

Cand am pus smantana, cand il luam cu lingurita era asa parca mai fin, insa la gust era la fel ca si fara.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu pun smantana!
Sau doar apa cu care au fiert cartofii.

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu am pus smantana si nu am observat nici o diferenta intre cu si fara smantana, sau cu su fara unt.

Daca pui smantana sau unt, nu faci decat sa cresti nr de kcalorii daca nu se simte o diferenta fata de daca nu pui.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident

| GabrieloKg a răspuns:

Da. Alea sunt puse doar asa sa il faca mai fin, daca pot spune asa.
Merge sa pui si mustar.