| BoOoMbOnik a întrebat:

Porumbul fiert ingrasa? Si cam cate calorii are un porumb fiert?

Răspuns Câştigător
| Adinkra a răspuns:

123 de calorii pentru 100 de grame. daca te preocupa asta cauta pe google o lista de calorii

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, porumbul are 123 de calorii la 100 de grame. Uite aici o lista care iti poate fi de ajutor:

LEGUME
Vinete fierte 20
Sfecla 44
Morcovi cruzi 23
Morcovi fierti 19
Telina fiarta 14
Ciuperci crude 13
Varza alba cruda 24
Varza rosie cruda 20
Conopida cruda 13
Conopida fiarta 9
Castravete crud 13
Dovlecel fiert 12
Spanac fiert 30
Fasole alba fiarta 93
Fasole verde fiarta 7
Salata cruda 12
Porumb fiert 123
Ceapa 23
Mazare fiarta 52
Praz fiert 24
Ardei grasi 15
Cartofi fierti 76
Cartofi prajiti 264
Rosii crude 12

FRUCTE
Caise 25
Ananas proaspat 46
Ananas conserva 77
Banana 47
Cirese 41
Lamaie 15
Curmale 213
Smochine 213
Capsuni 26
Struguri 60 aproximativ
Mandarine 23
Kiwi 37
Pepene galben 15
Masline 82
Potocale 26
Pepene verde 11
Grepfruit 11
Piersici 32
Mar 35
Pere 29
Prune 36

CARNE
Miel - cotlet la gratar 355
Miel - pulpa fripta 266
Vita - muschi la gratar, fara grasime 168
Vita - muschi la gratar, cu grasime 218
Friptura vita cu grasime 284
Friptura vita fara grasime 192
Tocatura vita 229
Porc - cotlet cu grasime 332
Porc - cotlet fara grasime 226
Porc - friptura 286

LACTATE
Branza alba de vaci 90
Schwaitzer 391
Camenbert 312
Parmezan 408
Lapte 65
Iaurt 75

| mgtow a răspuns:

Depinde de persoana nu oricine se ingrasa de la porumb si de la nimic, metabolismul se poate mentine la o greutate stabilita de el sau se poate dezvolta in functie de persoana, eu ma rup sa mananc si nu ma ingras deloc doar 2 sau 3 kg prind acum am 76 kg.

| Adinkra a răspuns:

100g de porumb fiert are in jur de 123 de calorii
uite aici o lista de calorii
http://www.kudika.ro/articol/frumusete~dieta/461/lista-de-calorii.html

| HurremSultan a răspuns:

Buna! kiss

Porumbul fiert are 108 calorii bucata.happy
Porumbul fiert Ingrasa! Nu stiu sa dau explicatii autorizate, dar cert este ca are indice glicemic mare. Idem pentru mamaliga (tot un drac). Citeam undeva ca ingrasa mai abitir decat painea.
Pentru cura de slabire..., dar sa stiti ca l-am gasit foarte bun in regimurile de dezintoxicare.
Nu-s la cura de slabire ca sa dau sfaturi valabile, desi ma orientez si eu dupa montignac. Mananca-l si tu necombinat cu nimic altceva la o masa ca n-o fi foc.Pa,pa wave {funda}?puppy dog eyes

| bistriteanul a răspuns:

Porumbul fiert nu ingrasa asa de tare, dimpotriva, este recomandat sa mananci multe cereale! Porumbul fiert are 108 calorii, 3.3 proteine, 1.3 lipide, 25.1 carbohidrati si 2.8 fibre / 100 grame! Poti afla mai multe despre orice produs de aici: http://calorii.oneden.com/... O zi buna, sper ca ti-am fost de folos!

| pufulete17 a răspuns:

Da ingrasa! asa am citit pe mai multe forumuri si ingrasa! nu mult daca nu consumi in cantitati mari:))! Este adevarat ca prin fierbere se pierde un oarecare procent din substantele nutritive ale porumbului, insa o cantitate semnificativa de nutrienti, peste 60%, se pastreaza. In plus, consumat in mod regulat, porumbul ajuta la eliminarea toxinelor din organism. 100 g de porumb contin:

-59 calorii
-2 proteine
-10 carbohidrati
-1 lipide
-1 fibre
Este recomandata consumarea porumbului simplu, iar nu in combinatii greu de suportat caloric de catre organism. In combinatie cu alte alimente, fie chiar si cu unt, aportul sau caloric creste simtitor. Porumbul contine si tiamine care sunt responsabile de metabolismul eficient al carbohidratilor si ajuta la mentinerea capacitatilor cognitive, incetinind procesul de imbatranire a creierului cu pana la 10% din cazul femeilor (conform cercetatorilor de la Universitatea din Hamburg). De asemenea, tiamina (vitamina B1) are un efect pozitiv asupra sistemului nervos, influentand in bine starea psihica. Lipsa acestei substante duce la instalarea bolii Alzheimer.
sursa : http://www.garbo.ro/......erii.html! trebuie sa ma pun pe mancat porumb! pa pa:*

| little4angel a răspuns:

123 calorii / 100 g; Destul de multe, si Da cam ingrasa :*, sper ca te-am ajutat

| Дηdu a răspuns:

Are calorii uită-te aici: http://calorii.oneden.com/Calorii-Porumb-fiert.html linkul asta iti arata cate calorii are la cate grame etc uitate;)

| Дηdu a răspuns:

Are calorii uită-te aici: http://calorii.oneden.com/Calorii-Porumb-fiert.html uitate este exact ce ai cerut! sper ca ti-am fost de ajutor:*

| katty_3242 a răspuns:

Nu nu ingrasa stai calma.Are 123 de calori, dar sa nu mananci mai multe de voi pentru ca o sa te doara burta groaznic. funda?