| Alexutzapoopuic a întrebat:

Prietena mea vine in vizita di o alta tara si m-a rugat sa ii pregatesc ceva de mancare sanatos(deoarece e la dieta) dar ea e foarte pretentioasa si e vegetariana : nu mananca carne, peste, nici un fruct de mare, rosi, spanac, piper, sau ulei. are idee cineva de niste mancaruri sanatoase care sa nu contina alea de mai sus destul de simpla si daca imi puteti da un site cu reteta va multumesc mult cu fundita

7 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Ai putea sa faci niste ciuperci la cuptor umplute cu tofu.

| reteteculinare a răspuns:

Poti incerca niste retete de pe aecst site - http://www.aretete.com/

| hontapoc a răspuns:

Intra pe www.culinar.bzi.ro. in stanga ai o lista de categorii. alege mancaruri vegetarien (e mai in josul paginii). ai multe retete;)

| MihaelaDart a răspuns:

Poate gasesti vreo reteta si pe www.gustos.ro ori pe forumul site-ul sa intrebi si acolo.

| Daviiiiiid a răspuns:

Ai putea sa ii pregatesti o salata festiva, cu niste branza feta, castraveti, salata iceberg niste crutoane (paine prajita cu usturoi) si un sos facut din iaurt cu niste rozmarin. sau niste ardei umpluti cu branza de vaci degresata (0% grasime) si pui un pic de crema de "gulias" daca stii ce e acela, o combini cu branza si umpli ardeii cu acea mixtura. Ii faci un fresh de portocale langa.i`ai mai puteaface Gulii umplute cu orez salbatic si cu un sos alb. sau o tarta cu branza. Sper sa te ajute happy

| cristinapasager a răspuns:

Cartofi cu rozmarin la tava, cu tava unsa cu unt in loc de ulei. Daca nu mananca nici lactate, foloseste margarina, desi ies mai bine cu unt.
Sau poti incerca si cartofi copti cu nucsoara.
Mancare de mazare cu lapte. Gasesti pe net retete.