| fugi5555 a întrebat:

Unde găsesc un site unde sa mănânc cât mai natural gen fără carne, o dieta foarte naturalista chiar vegetariană sau vegana pentru tineri, cu rețeta cu tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe site-uri nu poti manca! tongue
Cel mult gasesti niste retete vegetariane sau vegane.

Daca vre sa mananci diversificat, poti scoate din aproape orice reteta elementele de origine animala si le inlocuiesti cu altele, de provenienta vegetala.

Ai insa grija: NU toate alimentele de provenienta vegetala sunt sanatoase! Cel mai cunoscut exemplu este margarina!
La fel, si E-urile pot fi periculoase (nu toate).

| Bondarel99 a răspuns:

Natural nu inseamna neaparat vegan. Se mai lauda unii vegani ca ei mananca sanatos dar baga la greu crenvursti vegetali, pate vegetal si alte chestii din astea care nu tin de industria alimentara ci de industria chimica. Daca vrei sa mananci natural, mananca fructe si legume in special, leguminoase, cereale (asta nu inseamna sa iti iei o punga de Nesquik), carne, oua, lactate (astea nu de la supermarket ci de la tara daca ai pe cineva de la care sa le procuri), nuci si cam atat. Natural inseamna fara aditivi, fara sa fie tratate cu tot felul de minuni sau crescute cine stie cum. Iar in supermarket si chiar si la piata nu e nimic suta la suta natural. Daca vrei asa ceva trebuie sa iti cresti tu singur.
Daca tu vrei sa slabesti, teoretic poti manca orice atata timp cat mananci mai putine calorii, nu mananci seara si de preferat ar fi sa renunti la dulciuri, grasimi, fainoase.

| fugi5555 explică (pentru Bondarel99):

De fapt sunt slaba am 45 kg

| RAY a răspuns:

Manca cat mai divers din toate,dar nu evita oule,pestele sunt proteine sanatose,vezi poza mea,consuma toate fructele,legumele de acolo, dar fara dulciuri, pizza, fast food, patiserie

https://gourmandelle.com/ro/retete-vegetariene/

| RobertMoon a răspuns:

Http://vegweb.com/recipes

Ai aici toate categoriile, incepand de la aperitive pana la supe, doar dai click si iti apar zeci de retete la fiecare, alternative pentru carne, pizza vegetariana de diverse feluri etc

| Raven a răspuns:

Vezi site-ul Ligiei Pop, e regina raw veganismului în România
http://ligiapop.com/
și un top al site-urilor vegane/vegetariene din România
http://thesmartcuisine.com/top-bloguri-vegetariene-din-romania/
http://legume-in-bucatarie.blogspot.com/......eggie.html

| vampyremisa a răspuns:

Natural include carne...
du-te mai intai la medicul dietetician. Nu te apuca de prostii de curi fara sa te fi consultat un medic. Daca te apuci de vegetarianism, ai mare MARE grija la ameteli. daca simti ca ai ameteli, macanca de urgenta ficat. B12, vitamina absolut esentiala creerii de celule rosii sanguine necesita b12, pe care il iei din carne si ficat.

| rawfood a răspuns:

Incearca acest magazin.
http://bit.ly/2HojHgz

| Denyyy77716 a răspuns:

Nu îți recomand să iei rețete de pe internet. Du-te la un nutriționist și îți va spune el.