| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce program pot vedea filmele la claritatea cea mai mare?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Claritatea filmelor depinde de calitatea imaginii inregistrate (numarul de pixeli /imagine).
Programele de redare si codec-urile iti vizualizeaza pe ecran aceste imagini. Ei nu pot arata o imagine mai clara decat ceea inregistrata (la fel ca si in cazul pozelor).
Ca urmare, pentru a vedea un film cu claritate mare trebuie sa ai si filmul de claritate mare.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Filmele le poti vedea cu "orice video player", depinde si ce calitate au acestea. Hd, full hd, ultra k? Incearca Bs Player, GOM Player, VLC (o sa iti citeasca toate codecurile si o sa fie indeajuns)

| Bula a răspuns (pentru CM7YRE):

Playerele redau filmele pentru care gasesc codec.
Codecurile sunt un fel de "drivere" pentru playere.
Nu orice codec merge (bine) cuorice codec, ca rezultat unele playere "se misca" mult mai greu cu alte codec-uri decat cele pentru care au fost scrise.

Ca urmare, daca se instaleaza un nou player dupa unul mai vechi, atunci avem sanse ca unele formate video sa nu functioneze bine sau chiar deloc.
(fisierele codec-urilor cu acelasi nume se suprascriu)

| marius34C4 a răspuns:

VLC este cel mai bun poti vedea si video-uri la 360*