| DeniZu a întrebat:

Referitor la uleiul de masline. Am un ulei de masline si l-am bagat in frigider, si s-a format ceva alb inauntru. Uleiul e din Italia si am vorbit cu cineva de acolo daca mai poate fi folosit si cica da... dar vreau sa fiu sigura ca inca este bun happy

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Lasa-l la caldura si isi revine, uleiul de masline nu se tine la rece...si eu am patit asa, asta iarna, era prea rece in camara, si ma speriasem, asa se intampla si cu uleiul normal...este bun, sa nu il arunci.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu il mai tine la frigider, iar ca sa scapi de "chestiile albe" strecoara-l printr-o panza curata sau o sita. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astept urmatoarea intrebare ca la asta nu stiu laughing posibil sa fie bun daca i indepartezi chestia aia

| Leon a răspuns:

Sal, pai depinde la ce temperatura l-ai conservat, e normal sa isi modifice consistenta, desi un ulei bun de masline ar trebui sa ramana la fel daca nu l-ai tinut la temperaturi sub 4-5 grade. totusi de unde ti-a venit ideea sa il bagi in frigider, uleiul de maline se tine la peste 12 grade temperatura pentru a avea consistenta necesara.

| gki1980 a răspuns:

Uleiul de măsline nu trebuie păstrat în frigider pentru că la temperaturi joase poate îngheţa. Dacă este totuşi refrigerat, înainte de a fi consumat, sunt necesare câteva minute pentru aducerea lui la temperatura camerei şi agitarea lui pentru a reveni la starea naturală.

| DeniZu explică (pentru gki1980):

L-am scos din frigider si acele chestii albe s-au depus la fund, totusi o sa-l agit sa vad daca dispar...Multumesc >big grin