| FizicianiulSerhio a întrebat:

Am o intrebare. Vreau sa gatesc clatite pufoase(americane) si am folosit reteta de pe net si am pus tot ce trebuie si nu mi s-au umflat nu s-au facut groase.De ce.Dau funda!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil nu ai pus ceva suficient de mult, un ingriedent ceva, tu stii.
Matusa mea tot de pe net a facut, dar dupa reteta de aici, mi-a spus ca ei i-au reusit.
http://a1.ro/lifestyle/family/desert-clatite-pufoase-in-stil-american.html.
Te pup, poate iti reusesc si tie pana la urma, faci exact dupa reteta, exact aceleasi cantitati, cum scrie acolo, cu acele ingrediente.

| Filipjack a răspuns:

Poate ai gresit la ceva. Eu zic sa mai incerci odata. Daca nu merge nici a doua oara, asta e.

| NecroIonutz a răspuns:

In primul rand, ai grija cand separi albusurile de galbenus sa nu scapi nici un pic de galbenus in continut sau spuma nu se va mai forma la fel. In al doilea rand un truc care te ajuta mult e sa pui putin sifon (sau apa minerala) in continut inainte de a termina compozitia, chiar inainte de a o turna in tigaie. In final, amintesteti sa nu faci prea multa compozitie deodata pentru ca spuma albusurilor nu rezista mult, fa putina compozitie si termin-o repede de facut, apoi mai fa o portie daca mai ai nevoie.