Întrebare recomandată | Rorschdark a întrebat:

Am găsit o rețetă interesantă pentru blender numai că nu știu cum să adaug un ingredient și anume lămâia, cum trebuie tăiată ca să se amestece mai bine? Ca să vă faceți o idee am adăugat și rețeta:

Ingrediente necesare:

2 lamai verzi;
2 banane
Un pumn mic de menta proaspata;
Putina apa

Mod de preparare:
Se amesteca la blender banana cu lamaia (se foloseste si coaja dupa ce ati spalat foarte bine lamaia), se adauga menta (se mai pastreaza 3 frunze de ornament), apoi se pune apa pana obtineti o consistenta lichida, dupa cum doriti.
Se pune sucul intr-o sticla si se inchide foarte bine, fiind apoi lasata la frigider 2 ore.

5 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Stoarce lamaie. Sigur doar la zeama de refera.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai indicat este să razi coaja de la lămâi/lime şi apoi să le STORCI zeama în suc.
Nu folosi pulpa ( deoarece este aţoasă şi are sâmburi ) şi nici coaja "internă" ( deoarece este amăruie ).

Toate cele bune.

| LIN2010 a răspuns:

Da se poate folosi cu totul dar va avea un gust mai amarui, se strecoara dupa blenduire, pentru finete, dar eu personal recomand sa folosesti doar sucul de la lamaile verzi(aceste sunt mai acre decat lamaile normale). Succes

| gabriela15 a răspuns:

Pai spala lamaia rade coarja, doar ce e galben! dupa care stoarce lamaia separat si pune doar zeama in blender... cred ca asta e cel mai important, daca nu vrei seminte si membrana de lamaie in suc

| Rorschdark explică:

Am rezolvat, mersi pentru răspunsuri, așa mă gândeam și eu sa fac prima dată dar eram curios sa vad ce rezultă.