| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Se zice ca cica ciocolata neagra nu ingrasa. acu imi dau si eu seama ca se refera la faptul ca ingrasa mai putin decat cea normala, totusi... e ciocolata. De ce pe ambalaje apar foarte multe lipide, chiar mai multe decat la cea normala? De exemplu pe o ciocolata neagra heidi cu 75% cacao erau 50g/100g ceea ce e imens, sau pe kandia 45 etc. Imi poate explica si mie cineva?

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Ce prostie. Să nu mânânci un aliment pentru că îngraşă! Poţi să mânânci orice atâta timp cât nu o faci în exces. Şi te plângi aşa ca o *** care vrea să fie fotomodel. La ele mai înteleg, dar tu eşti bărbat băăăă! Din câte am înţeles ai 70 de kg la 1, 77 m. Perfect! Nu mai trebuie să slăbeşti, ai 16 ani, eşti in creştere! Dacă aveai 100 de kg mai întelegeam să ai mofturi dar aşa... Capu sus!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Orice ciocolată consumată în exces îngraşă!

Dacă consumi 1-2 ciocolăţi ( 100-200 gr ) pe săptămână, atunci NU îngraşă.

Şi, bine-nţeles, ciocolata neagră/amăruie "îngraşă" mai puţin decât cea "normală".

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ciocolata care nu îngraşă trebuie să conţină cel puţin 70% cacao.
Ori acest tip de ciocolată, conţine 74% cacao.
În plus, ciocolata neagră este foarte sanătoasă.
http://www.gandul.info/......asa-845525
Te pup!

| usuk a răspuns:

Ciocolata in general ingrasa din cauza untului de cacao si mai ales din cauza zaharului, bagat in nestire in ciocolata. deci, orice ciocolata ai manca o sa te ingrasi; depinde de cata mananci

| anonim123456 a răspuns:

Se zici ca ciocolata neagra nu ingrasa pentru ca, contine multa cacao. dar nu stiu ce sa cred... eu oricum nu manac deci big grin

| rapid211 a răspuns:

laughing normal ca ingrasa ciocolata