| HanszmR a întrebat:

Am un fierbator acasa si nu stiu cu ce sa-l curat. Se aduna un fel de reziduri albe la fund. Ce-mi recomandati?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa l speli cu oțet

| mihai69 a răspuns:

Există produse pentru detartrare, caută la supermarket. Bine, merge și cu oțet, dar e coroziv și atacă metalul - deci nerecomandabil.

| JicaContra a răspuns (pentru mihai69):

Singurul raspuns bun, chestia alba e calcar, insa, sa fii atent, la hypermarket trebuie sa intrebi care e pordusul care nu ataca metalul si eventual plasticul, sau din ce e facut fierbatorul

| WhiteLife a răspuns:

Cel mai probabil e calcar si in zona in care stai e apa dura. Poti cauta pe net detaliile producatorului cu privire la depunerile de calcar (poti cauta manualele de folosire ale unor modele asemanatoare cu cel pe care il ai). Daca nu, exista in supermarket-uri tot felul de solutii sau prafuri care se dizolva pentru a indeparta calcarul de pe electrocasnice (cu instructiuni pe spate). Eu am o cafetiera si in manualul de folosire spunea sa o pun la program normal, dar cu otet si fara cafea, apoi cateva programe doar cu apa pentru limpezire.

| MadRaven a răspuns:

Îl pui la fiert cu oțet sau apă cu oțet, asta e cea mai bună metodă și la fierbătoare și la cafetiere, mașini de spălat etc.
dacă nu ai oțet poți folosi și sare de lămâie sau bicarbonat, dar la mine cel puțin oțetul dă cele mai bune rezultate

| Denisa0954 a răspuns:

Apa, bicarbonat si oțet.
Pui o parte oțet, trei părți apa si 2 lingurite de bicarbonat. Le amesteci pe toate si le pui sa fiarbă înăuntru. După ce a fiert, arunci din fierbator si cu un buretel (care să nu zgarie) freci usor fundul. Apoi clatesti si mai pui din nou apa la fiert. După arunci si ar trebui sa nu mai ai calcar. Iar pe viitor nu mai folosi apa de la chiuvetă pentru fierbator

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Fierbe in el niste apa cu sare de lamaie, lasa apa fiarta in el ceva timp, iar dupaa freaca-l cu o lamaie

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Fierbe in el niste apa cu sare de lamaie, lasa apa fiarta in el ceva timp, iar dupa freaca-l cu o lamaie