| croitoruvasile84 a întrebat:

Cata carne tocata si cat orez trebuie pentru 300 de sarmale?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prepari sarmale în frunză de varză, pentru aproximativ 50 de sarmale ai nevoie de 1 kg carne tocată amestec ( 50 % porc + 50 % vită ) + 200 gr orez ( dacă le preferi mai "cărnoase" )!
Deci, la 300 de sarmale ai nevoie de 6 kg carne tocată + 1, 2 kg orez.

Vezi şi 2 reţete la linkul :
http://www.lalena.ro/73-reteta-Sarmale.html

http://www.lauraadamache.ro/......atura.html

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca sarmalutele sunt facute in foi de vita si nu prea mari, la un kg de carne tocata eu pun 200 grame orez si ies cam 100-110 sarmalute.
Acum fa socoteala pentru 300 de sarmale.
Daca sunt facute in frunza de varza, intra carne mai multa, dar cantitatea de orez per kg carne ramane aceeasi.
O zi bunahappy

| Danişor a răspuns:

Salut! in total trebuie sa ai 300 de carne tocata si orez la fel.Bafta in continuare!

| croitoruvasile84 explică (pentru Danişor):

300 de sarmale medii dar cate kg de carne

| Danişor a răspuns (pentru croitoruvasile84):

5 kg.

| croitoruvasile84 explică (pentru Danişor):

Merci mult

| Danişor a răspuns (pentru croitoruvasile84):

Nu ai pentru ce happy

| Matei_Simina_Iunia_1981 a răspuns:

Daca dintr-un kg de carne tocata ies aproximativ 50 de sarmale, cam 6 kg de carne trebuie.Reteta este asa; 1 kg de carne tocata+1 varza mai mare+100 g de orez+1 sau 2 cepe_300 mml bulion(sare, piper, cimbru). Inmulteste cu cantitatea care o vrei si vezi rezultatul. Pofta buna si sarmale gostoase!