| andreea2346 a întrebat:

Salut! Ce rețeta de pilaf de orez aveti? happy

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu fierb 2-3 pulpe de pui ca pentru supa (1 morcov + 1 ceapa intreaga necuratata, dar sp o alata) Cand carnea e aproape fiarta o scot si strecor supa.
Toc o ceapa foarte marunt pun orezul si amestec pana incepe sa se prinda de cratita.In momentul ala pun supa in care au fiert pulpele respectand regula de 1 pe 3 jumate, adica la cana de orez 3 de apa /supa. si lasi sa fiarba cam 15 -20 minute.
Eu fie servesc pulpele separat, fie toc marunt si le pun in pilaf
Daca preferi varianta de post, fierb orezul, pun o ceapa, un morcov razuit, ardei tocat, precum si cateva ciuperci prajite separat pe care le adaugi in pilaf
Sau mai am o reteta ( poate fi si desert) orez cu prune uscate ( am facut recent)
prunele ( puse in apa cateva ore ) se fierb separat, dar nu ma mult de 5-6 minute.Fierbi orezul cum am spus mai sus respectand proportia.Cand orezul este aproape fiert, tai prunele in 2-3 si mai fierb 5 minute!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orez cu pui

Pui apa
Pui orez
Pui vegeta
Pui ulei
Pui capacul
Pui în farfurie
Pofta bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place cu legume (din tocană sau zacuscă), ciuperci și Delikat pentru gust.