| carolina25 a întrebat:

Cum as putea face limonada dar fara lamie cu sare de lamie de exemplu cu miere sau zahar mai stiu eu cu ce fara sa cumpăr ceva apa minerala, lamie etc.
Funda raspunsul perfect!laughing:*

Răspuns Câştigător
| ralu312 a răspuns:

Chiar astazi am facut o limonada, dar iti trebuie macar o lamaie. Tai lamaia felii si o pui la fiert cu apa si zahar cat iti place tie. Sucul il diluezi cu apa (minerala/ plata/ de care ai ) Iese un suc foarte bun. P.S. Nu iti recomand sarea de lamaie pentru ca nu iese la fel de bun si sanatos. Succes!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai raspunsul ti l-ai dat singura. Apa, sare lamaie si zahar sau miere. Se pun dupa gust. Iti recomad, totusi, sa foloseti lamaie. Nu are atatea chimicale ca sarea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai bine un pahar de apa simpla decat sare de lamaie.NU e bine sa abuzezi Uite un link http://www.revistafelicia.ro/articol_1004063/maria_coman_va_recomanda.html

| Xpressurself a răspuns:

Sarea de lamaie este un aditiv alimentar si nu este chiar asa de sanatoasa. o lamaile sunt foarte ieftine.

| WarriorCat a răspuns:

Daca vrei limonada fara lamai, iti iei apa si iti imaginezi ca e limonada laughing
E la fel de parca ai spune mananc cipsuri de cartofi fara cartofi laughing.
Daca vrei limonada fara lamai, i-ati sucuri cumparate, ca, nici acelea nu au ce zic ei acolo pe ambalaj big grin big grin

| AlexandraAlle08 a răspuns:

Sarea de lamaie nu este sanatoasa, de preferat ar fi sa folosesti lamai sau lime, asa o sa iasa si mai aromata limonada, si mai sanatoasa. In loc de zahar, ai putea pune si miere. De obicei se foloseste apa minerala, nu plata dar poti folosi si de asta. Ca sa fie si mai buna, poti folosi niste menta proaspata.

| carolina25 explică:

Pai da dar eu vriau o rețetă concreta cit la cit?