Întrebare recomandată | tal4556 a întrebat:

Salut, cum pot scoate petele albe de deodorant de pe haine?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu si otet alimentar, amestecate, se va face o efervescenta si apoi se domoleste lichidul.
Imbibi subratul camasii in substanta de amoniac si otet pentru 1 ora, dupa care freci un pic acolo, apoi scuturi camasa, sa iasa pudra de bicarbonat de pe material si pui camasa la spalat, in masina de spalat sau spalat la mana, cum preferi, dar cu apa cat poti de fierbinte.

| tal4556 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu se decoloreaza, ex un tricou de bumbac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tal4556):

Depinde de culoare!
Daca este negru, da, se poate decolora.
Dar eu am scos pete de pe tricouri albe, camasi albe, bleu sau chiar albastre.
Vezi ca se gasesc in comert deodorante de subrat, pentru lucruri negre sau colorate sau din cele spray, care nu lasa gel pe materiale.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Am mai citit ca poti folosi si apa oxigenata. Stropesti petele si lasi sa actioneze cca 5 minute. Apoi poti spala haina normal. E bine ca dupa cele 5 minute sa speli un pic la mana acolo unde este pata si apoi sa o pui in masina de spalat.

Succes!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Prin spalare in apa calda sau cu vanish.

| ziftode a răspuns:

Daca au decolorat haina, nu prea.
Altfel, cam ca orice alta pata, cu un detergent mai mare si mai tare!winking

| lilianaadelina a răspuns:

Freaca cu putin sapun si sterge usor

| VeronicaN18 a răspuns:

Foloseste nufar pentru haine