| AlinC17 a întrebat:

De cate kg de biscuiti, cacao, unt toate alea am nevoie pentru a face undeva la 8 batoane(rude) de salam de biscuiti?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Diametrul pe care ni-le facem pentru noi este 7-8 cm, iar grosimea de un deget (cca 1.5cm).
Batoanele se fac la lungime de cca 26-28cm, ceea ce inseamna cca 4 batoane.
Aici gasesti o reteta veche, foarte gustoasa:
http://pofta-buna.com/salam-de-biscuiti-reteta-veche-pas-cu-pas
Cantitatea de ingrediente este pentru cca. 1 baton, deci pentru 4 batoane trebuie sa inmultesti TOT cu 4. :)
Iti recomand sa folosesti nuca prajita (nu migdale sau altceva).
Pofta buna!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta depinde de cat de groase si lungi vrei sa fie batoanele.

| AlinC17 explică (pentru Bula):

Hmm.
Sa zicem ca in total am nevoie de 100 felii de dimensiuni normale, si am aproximat ca din fiecare baton sa iasa 12 13
Diametrul undeva la 5 cm cred ca este o felie ok, nu?

| Bula a răspuns (pentru AlinC17):

Diametrul pe care ni-le facem pentru noi este 7-8 cm, iar grosimea de un deget (cca 1.5cm).
Batoanele se fac la lungime de cca 26-28cm, ceea ce inseamna cca 4 batoane.
Aici gasesti o reteta veche, foarte gustoasa:
http://pofta-buna.com/salam-de-biscuiti-reteta-veche-pas-cu-pas
Cantitatea de ingrediente este pentru cca. 1 baton, deci pentru 4 batoane trebuie sa inmultesti TOT cu 4. :)
Iti recomand sa folosesti nuca prajita (nu migdale sau altceva).
Pofta buna!