| AlbertoO2001 a întrebat:

Salut.
De ce e bine sa amestecam diluant în vopsea?
Se lipește mai bine?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu dar se subtiaza si se acopera mai bine suprafata. Sa stii, insa, ca in vopseaua pe baza de apa nu se pune diluant si anumite vopsele au un altfel de diluant. Atentie mare! Cand diluezi ceva incearca cu o cantitate mica (lingurita) pentru a nu strica toata cutia si citestew si instructiunile ei.

| AlbertoO2001 explică (pentru Salontanul):

Ms
Cineva mi-a zis ca e buna benzina în loc de diluant în vopsea

| Salontanul a răspuns (pentru AlbertoO2001):

Nu in toate e buna benzina. De obicei unde se spune ca merge diluant pe baza de nitro merge si benzina.

| AlbertoO2001 explică (pentru Salontanul):

Va mulțumesc Mulțumesc mult

| Salontanul a răspuns (pentru AlbertoO2001):

Cu placere!

| Mosotti a răspuns:

Pai fara diluant vopseaua e tare ca piatra, nu ai putea-o folosi. Ea se moaie in diluant, o intinzi, si apoi se evapora diluantul si ramane tare lipita de unde dai tu cu ea.

| AlbertoO2001 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc
Dar de benzina în loc de diluant ar fi ok
Când eu vreau sa vopsesc niște fete la mașină la uși în interior
Am un aparat pain zoom
Dar vad ca nu se prinde vopseaua