| Ionuț346546 a întrebat:

Salut! Îmi puteți recomanda un shake din fructe/legume sau chiar ambele combinate pentru a-mi da energie? Și aș vrea să fie unul simplu din câteva ingrediente (de ex. banană, căpșună, portocală etc) pentru că am căutat și pe net dar ca de obicei îmi dă un shake cu 15.000 de ingrediente și fructe despre care nici nu știam că exsistă

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te pui pe ingrasat?
Fiindca banana si alte fructe au foarte multe calorii si zahar din fructoza fructelor.
Mananca o banana, ori mananca o mana de cirese, sau 3-4 caise si vei fii mai bine asa.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu experimentezi tu cu ce ai in casa? Ai nevoie neaparat de banana pentru o consistenta cremoasa, iar in rest poti pune orice fructe sau legume vrei.Eu fac uneori cu banana, sfecla, mar, morcov, miere de albine.Acum sunt multe fructe de sezon cu care poti incerca, dar e mai sanatos sa le mananci asa decat sa le distrugi in blender.

| relian a răspuns:

Sa iti dea energie? Energie nu-ti da ce spui tu ca ai vrea laughing Ai vazut tu ca mincind o banana, sau capsuni ca ai avea mai multa energie? Poti sa maninci o lada, sau cele 15 mii de ingrediente ca no sa simti nici o energie.

Sa simti ceva trebuie sa stii ce sa dai organismului si cui anume.Asa maninci ceva, indiferrnt ce, o sa te simti la fel de energica, pentru ca organismul ia din ce maninci, bei normal ca in orice zi.

Sint anumite substante care luate dau energie, ori care fac ceva anume in organism, dar ce cauti tu, orice shake din fructe sau legume, cum am spsu nu vei simti nici un efect decat ce simteai si inainte cand mincati fructele repective.

Frcutele nu-s energizante, deci sa simti ceva energie sa simti ceva schimbare, trebuie sa folosesti ceva energizante, restul iti dau doar energia aia de zi cu zi.
Aia da ce spune Violeta laughing zahar din f ructoza fructelor laughing caisele nu au zahar, alea au altceva
Chestia e aia cu banalele laughing initial spune ca banalele n-ar fi bune ca au multe calorii si te ingrasa, apoi tot ea continua, ca daca vrei sa maninci ceva bun, baga o banana ceva cireste, caise, ca asa o sa fii mai bine laughing

Banana si alte fructe contine zahar si nu-s bune, asa ca baga ceva caise, banane si cireste, alela is f bune laughing mori, asta este adevarata Violeta

| antoniaprr90 a răspuns:

Eu beau de obicei aceste tipuri de shake:

-banana, lapte si cacao
-banana, suc de portocale si fructe de padure congelate
-avocado si kiwi
-banana si capsuni

In mare parte poti face din orice fruct si leguma, cu cat mai multe cu atat mai bine