| Redex14 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Vrea un prieten sa "macereze tuica cu miere" si nu stie cum.Credeti ca ma puteti ajuta? Nu am gasit inca un site bun.Va rog mult! [Funda] SCUZATI CATEGORIA

Răspuns Câştigător
| Culinar a răspuns:

Buna,
intr-o sticla de 1/2 litru pune un deget(1 cm) de miere de albine si restul tuica. Se pastreaza intr-un loc racoros si ferit de razele soarelui, se poate folosi o sticla inchisa la culoare sau infasurata intr-un material. Dupa parerea mea ar trebui folosit un alcool putim mai tare decat tuica, macar 40-50 de grade.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu stiu ca maceraturile (in special cele de plante, dar nu numai) se fac in loc intunecat si racoros, nu in loc luminos. Radiatiile soarelui distrg multe substante active din "medicamentele" naturale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i mare scofala. Pui miere in vas (sticla, borcan, etc) pui tuica peste ea si o pui in loc luminos. In 3-4 zile este gata. O data de doua ori pe zi trebuie un pic agitata.