| MihaelaDart a întrebat:

Am noroc de un pasionat in ale gastronomiei? happy Am niste foi de prajitura cu cacao din comert si doresc sa le fac o crema, desi nu ma pot hotari care s-ar potrivi pentru acestea. Am luat si branza fina dulce, smantana si restul ingredientelor pentru prepararea unei creme. Cateva sugestii mi le puteti oferi, va rog? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| amiracervencu a răspuns:

Ai putea încerca să faci cremă ganache-cremă din frișcă lichidă cu ciocolată. E foarte bună; am folosit-o de multe ori :)
https://www.lalena.ro/1101-reteta-Crema-de-ciocolataGanache.html
sau cremă de vanilie, aceeași ca la eclere:
http://www.e-retete.ro/retete/crema-de-vanilie

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Poti sa prepari o crema gustoasa facuta din cacao,nuci (alune) macinate,smantana sau margarina,zahar vanilat,esenta de rom, esenta de vanilie, coji razuite de lamaie, coji razuite de portocale si pe urma zahar dupa gust! Poti sa pui crema intre foi de prajitura, una peste alta! Usor si simplu de facut! Pofta buna!

| MihaelaDart explică (pentru untu):

Cam multe arome, nu poti pune atatea, ori una ori alta.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pui putin cate putin din toate!