| яãZẄãn3Ľ a întrebat:

Am si eu nevoie de reteta pentru placinta. Cine da un mod de preparare deosebit si cine are ceam mai gustoasa reteta de va primi Fundita. (AM nevoie cum se face aluatul, daca vreti spuneti si umplutura )

4 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Buna,iti recomand o placinta cu branza dulce si cu fructe de padure avem nevoie detongueentru aluat iti trebuie:
250 g margarina
300 g faina
1 plic praf de copt
2 oua
150 g zahar
1 varf de cutit de sare
1 lingura margarina pentru uns forma.Pentru umplutura iti trebuie:
250 g visine din compot
1 kg branza dulce
1 plic praf pentru budinca de vanilie
5 oua
250 g zahar pudra
1 plic zahar vanilinat
1 lamaie
150 g smantana sau 100 g margarina
2 linguri faina.Pentru decor iti trebuie:
50 g zahar pudra
200 g fructe de padure (mure, afine, coacaze). Pregatesti asa: 1.Scurgi fructele din compot si le indepartezi samburii. incalzesti cuptorul la foc mediu (175 °C, pentru cuptorul electric).
Ungi cu margarina si tapetezi cu hartie de copt o tava.
Razi fin coaja lamaii.
Pentru blat, cerni intr-un castron faina si praful de copt.
In mijloc faci o adancitura in care pui margarina moale, la temperatura camerei si ouale batute impreuna cu sarea si zaharul.
Amesteci ingredientele pana la omogenizare si aduni aluatul sub forma unei sfere pe care o pastrezi la rece 1/2 ora.
Pentru umplutura, mixezi branza impreuna cu ouale, zaharul pudra si cel vanilinat, smantana, praful de budinca si zeama de la 1/2 lamaie.
Vei obtine o pasta fina, in care incorporezi coaja de lamaie.
Intinzi aluatul sub forma unui disc.
Cu acesta imbraci baza si peretii unei forme detasabile de tort, cu diametrul de 26 cm.
Torni umplutura si presari fructele din compot trecute prin putina faina.
Coci desertul 45-50 de minute, pana se rumeneste usor.
Cand s-a racit complet, o scoti din forma, o decorezi cu fructe proaspete si presari zaharul pudra.
Pofta buna!

| Chu a răspuns:

Buna
Uite aici placinta cu mere
http://www.culinar.ro/......elicioasa/
Simpla si delicioasa:X

| sonyaminia a răspuns:

Aluat:12 oua, 1kg. faina, 4linguri ulei,
umplutura: razi mere, pui 100g de zahar daca ti-a iesit un bol mare de mere rase