| anonim_4396 a întrebat:

Salutare
Care site il stiti cu cele mai simple si traditionale retete de mancare?
Mersi

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca:
"reteteculinare.ro" https://www. reteteculinare.ro
"gustos.ro" https://www. gustos.ro
etc.

| FreddieM a răspuns:

Românești sau internaționale?
Cheers

| DarknLight a răspuns:

Cele mai tradiționale nu știu sure dacă sunt.
Însă știu pe ce site ne recomanda nouă profa de la cursul de cofetar și după ce l-am citit și eu și le-am comparat cu altele, pe ăla mizez a fi cel mai profi site de mâncare.
Acum, nu știu dacă aici oare avem voie să dăm nume de așa ceva?!

Dar stai, îți pun mai bine link-ul aici și după mă apuc să-l laud. happy

https://savoriurbane.com/

Însă am impresia cumva că sunt mai mult rețete de prăjturi. Cred. Nu sunt sigură. Eu mai mult pentru prăjituri am consultat site-ul ăsta. Însă îl recomand ca un site profi. Tipa e foarte documentată, știe istoria fiecărui preparat, expune rețeta originală și pașii îi exemplifică cât mai profi. happy

Mai era Jamila aia. Însă pe aia nu o suport. Cică rețetele ei, inventate/reinterpretate de ea, dar reinterpretate cam nașpa. :/

| maphiotul a răspuns (pentru DarknLight):

Eu nu caut profi.
Caut un site,, pentru proști" laughing
(*in ale' bucataritului)
Adica pentru mine

| maphiotul a răspuns (pentru DarknLight):

M-am uitat acum.e chiar interesant
Mersi
Mai astept recomandari

| DarknLight a răspuns (pentru maphiotul):

Păi e profi, în sensul că spune și istoria felului și tot așa. Pentru cei mai dornici de citit și mai puțin de mâncat. laughing) Dar e și un site pe care chiar poți învăța sau care-ți dă mură-n gură. Cum spunea o veche vorbă de-a noastră. Deci nu e ceva complicat acolo. laughing)
Dă tot cu lux de amănunte. Nu o să-ți scape nimic. happy

Dacă mai aflu ceva, îti transmit. Și eu sunt în căutări, dar pentru mâncăruri diferite decât tradiționalele românești (adică cu ceapă călită și bulion călit, la mine în casă cel puțin numai din astea se gătesc, mi s-a aplecat de atâta ceapă și bulioane călite laughing) și tot caut rețete de salate și prospături, dar n-am găsit cine știe ce.

| maphiotul a răspuns (pentru DarknLight):

Il studiez cand ajung acasa, fac o zamă si revin cu parerea personala despre acest site.
Oricum in prima fază ma enerveaza ca baga istoria retetei si alte abureli

| maphiotul a răspuns (pentru DarknLight):

Concluzia finala despre savoriurbane.com este ca nu imi place absolut deloc acest site.
Nu mai argumentez pentru ca nu are rost.
Mersi oricum.

| DarknLight a răspuns (pentru maphiotul):

Păi oricum, fiecare cu preferințele lui. happy
Eu am încercat să ajut.
Dar da, are mai mult rețete de prăjituri decât rețete de mâncare.
Am zis și de Jamila. E super cunoscută, dar aia nu mi-a plăcut mie, în schimb.
Am făcut un tort trio super grețos de la ea. Doar pentru că o fost "ajustat" de ea. laughing)
Dar sper să mai găsești ce ai nevoie.
Și spor la gătit! happy

| DarknLight a răspuns (pentru maphiotul):

Păi știu. Tocmai de aceea am spus că ăla e un site și de mâncat și gătit și de citit mâncarea. Dar da, cam prea multă istorie. Știu ce zici, când voiam și eu să fac o prăjitură, prea trebuia să trec de istorie ca să aflu rețeta. laughing)

| maphiotul a răspuns (pentru DarknLight):

Apreciez ca ai vrut sa ma ajuti si ti-am multumit.
Pana la urma am gasit singur un site care i-mi place.
Dar nu il scriu aici pentru ca nu vreau sa intru in alte discutii sau contradictii interminabile.