| ionutcosmin1996 a întrebat:

Salutare si Sarbatori fericite! Dupa cum stiti, Miercuri seara este Revelionul. Asa ca eu si cu cativa prietenii ne-am strans la o cabana din satul nostru sa-l facem acolo. Principala noastra problema sunt banii. Momentan avem stransi aproximativ 300 lei si suntem cam 10-12 persoane. De Craciun am facut tot la fel insa am facut un gratar si nu prea ne-a ajuns la toti. Intrebare pentru voi este: eu ma gandeam sa facem un fel de bufet suedez, adica cu 3-4 platouri cu mezeluri etc & 2-3 pizza facute de casa. Ma gandesc ca ne incadram si in buget, ne ajunge si pentru bautura si o sa fie mancare pentru toti. Voi ce-mi recomandati? Spuneti-mi o lista cu ce trebuie sa iau pentru 3 platouri min. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Păi, problema nu e așa gravă, doar că azi-mâine e musai să vorbiți să știți exact cine și ce face.
În perioada asta toată lumea are mâncare pe acasă. Mulți au și ceva de dat în plus, așa că fiecare poate veni cu niște salata beof, niște sarmale, un cozonac, un chec, o prăjitură, o cutie de bombonele etc.
Pe lângă asta, faceți așa cum ai zis tu, un mic bufet suedez (deși nici aici nu e musai să cumpărați totul, pentru că spre exemplu chiar și eu am prin frigider niște cașcaval și niște mușchi țigănesc "în plus", așadar vedeți cine și ce poate să aducă).
Pizza e o idee bună, se face ușor și e gustoasă. Aluatul se face simplu, cu făină, drojdie și sare (bănuiesc că se pricep fetele din grup dar dacă ai întrebări te pot ajuta) și pentru partea de deasupra cumpărați cașcaval, măsline, porumb, ciuperci, ardei gras (îl tăiați feliuțe subțiri), 1-2 roșii (tot așa feliate), ceva carne (salam, mușchiuleț, o combinație de mai multe, în fine, ce vă place vouă) și puteți bate și vreo 1-2 ouă pentru fiecare tavă de pizza pe care le împrăștiați pe deasupra brânzei mai spre final.
Pentru platou să aveți: cașcaval, telemea, măsline, castraveți, roșii, ardei, salam, mușchi, cârnăciori tăiați feliuțe și ce vă mai trece vouă prin cap (nu sunt expertă în cărnuri pentru că nu mănânc decât extrem de rar).
Cât despre băutură, bănuiesc că vin mai puteți aduce voi de acasă câte o sticlă. Poate sunt alții care au și altceva. Restul cumpărați singurei.
Dacă aveți posibilitatea, mergeți într-un magazin mare, de tip super sau hipermarket și alegeți de acolo. Nu vă aruncați să cumpărați ci verificați bine ofertele de preț astfel încât să vă încadrați în buget și să fie pentru toată lumea.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Alocati 2oo de roni pentru mancare si de 100 roni luati sucuri/bautura.
Va duceti in kaufland/penny...ca este mai ieftin.
Va duceti la fata locului si faceti o socoteala babeasca vazand preturile.
In kaufland se gaseste pastrama afumata la 22 de roni kg/se gasesc carnati/salamuri.
Deci se poate sa va incadrati in bugetul vostru.
In cei 200 de roni poate intra si ceva dulce.
Sarbatori fericite si un an nou fericithappy
La multi anihappy

| Vanqu1sh a răspuns:

Prietene, cu mancare puteti veni de acasa, fiecare o bucata de carne o sticla de suc, sau sa aduca cineva carnea, altul suc si paine si tot asa, bautura unde e? Fie luati vin si tuica de acasa fie cumparati de toti banii aia bere si o sticla de sampanie pentru miezul noptii... ori o faci lata ori nu o mai faci.