Întrebare recomandată | takamura a întrebat:

Ce este faina de migdale si cu ce o pot inlocui daca nu am asa ceva?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Făina de migdale este obţinută din migdale decojite crude, măcinate pudră - vezi linkul :
http://www.driedfruits.ro/index.php?route=product/product&product_id=218

În privinţa înlocuirii făinii de migdale cu făina obişnuită ( albă, de grâu ), DEPINDE ce anume vrei să prepari...

Dacă vrei să faci Macarons, sau alte deserturi/prăjituri FINE, atunci NU vor avea aceeaşi aromă/savoare!

Spre exemplu :
http://cameliaminisan.blogspot.ro/......zesti.html

Dacă NU faci un preparat "pretenţios", atunci făina de migdale se poate înlocui cu făină albă obişnuită.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Cred ca o poti inlocui cu orice alt tip de faina.
Te pup!

| Bogdind22 a răspuns:

Faina de migdale este obtinuta din migdale decojite crude. Delicioase şi hrănitoare, migdalele reprezintă gustarea perfectă mai ales atunci când eşti stresat şi obosit. Iar beneficiile consumului acestor fructe nu se opresc aici: ele protejează inima, creierul şi stimulează imunitatea. itamina E, vitamine din complexul B, acizi graşi Omega 6, magneziu, potasiu, fosfor, zinc, seleniu, fier, calciu, acid folic, proteine şi fibre. Toţi aceşti nutrienţi valoroşi se găsesc în componenţa migdalelor. Aceasta faina nu o poti inlocuii, e cam greu de inlocuit. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| takamura explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| bursuc001 a răspuns (pentru takamura):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.