| cipry73 a întrebat:

Cum anume se prepara un Caffe Frappe?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Salut.
Ai sa gasesti retete de frappe multe pe net, de asta sunt sigura. Ce pot eu sa-ti spun in plus, din experienta:
-nu-i musai sa ai shaker fistichiu si scump, poti f bine amesteca gheata, cafeaua, apa rece intr-un borcan inalt cu capac cu filet, totu-i sa agiti energic frappe-ul, nu toti avem shaker, ei si?
-un alt sfat bun este sa pui cafeaua amestecata in pahare inalte, apoi sa pui cu grija stratlu de gheata si tot cu grija frisca si ce mai vrei tu. Apoi sa astepti 1 minut, hai 2, pentru ca se aseaza foarte fain pe straturi, in functie de densitatea ingredientelor.
-ai mila cand pui siropurile deasupra, ele arata bine si sunt aromate dar sa nu transformi frappe-ul intr-o bomba dulce, cu 1000 de arome si aratand ca un brad impodobit, trebuie sa se simta clar aroma cafelei, ca de aia-i zice caffe frappe si nu tutti frutti frappe.
( ce de litere repetate laughing zici ca-s balbaita laughing )

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,
http://www.bucataras.ro/retete/ness-caffe-frappe-22425.html
Te pup!

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Asta poate sa te ajute mult deoarece are si video
http://culinar.bzi.ro/cum-sa-faci-o-cafea-frappe-video-4854