| Șimon_Marius_1989 a întrebat:

Stiti careva dintre voi cum se curata zaharul ars de pe tigaie... eventual ceva solutie chimica!

MERSI! Dau funda! Eventual daca e un raspuns cu adevarat util, lasati date de contact si va recompensez financiar!

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Salut, lasă tigaia înmuiată în apă fierbinte şi o freci cu dero şi săpun lichid, o scoţi din apă pui pe ea substanţele şi freci, nu o clăteşti apoi o bagi iar în apa fiartă şi pui în ea dero + săpun lichid, apa trebuie să fie foarte foarte fiartă, în vreo 2 zile e ca nouă tigaia.
Dacă nu merge nici aşa pune-o în oţel.

| Șimon_Marius_1989 explică (pentru raMLesS):

Sapun, dero, solutie chimica pentru aragaz... am incercat si apa fierbinet. Nu merge. O sa incerc cu otet! Revin cu raspuns!

| raMLesS a răspuns (pentru Șimon_Marius_1989):

Încearcă cu un burete de sârma sau cu o scoică.

| MeConstantine a răspuns:

Se lasa la inmuiat in apa calda o perioada destul de multa si se mai misca circular din cand in cand cu un burete ca sa se mai ia zaharul inmuiat happy Nu este o operatie usoara happy

| Șimon_Marius_1989 explică (pentru MeConstantine):

Buna,
Zaharul este ars... buretele nu este suficient de abraziv sa inlature zaharul ars, nu caut o solutie abraziva tocmai pentru a nu distruge tigaia.
Am fiert apa in tigaie, foarte mult timp (8 ore ) si nu se duce. Caut o solutie chimica care sa dizolve zaharul!