| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare voi de unde sunteți și cat costa metru cub de apă la voi in localitate, la noi s-a făcut 20 lei

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi, pretul de apa este de cca. 10 lei + canalizare tot atat.
In total, apa + canalizarea costa tot cca. 20 lei/mc.
Apa de ploaie se adauga suplimentar.

| LaviniuA a răspuns:

Cat? In Buc parca e vreo 10 lei.

| nyoentox2002 explică (pentru LaviniuA):

In 2024? cu tot cu canalizare?

| LaviniuA a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da da

| Dragobeta a răspuns (pentru LaviniuA):

Si va mai plangeti ca Bucurestiul e scump!
La mine usor peste 20 cu canalizare.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Prețul metru cub de apă este calculat de un singur factor important: distanța până la cea mai importantă sursă de apă față de localitate.
Apoi, intervin cheltuielile Regiei de apă cu utilitățile proprii, salariați, mentenanță etc. Dar, depinde și de pierderile de la rețea. Apoi, un alt factor important este numărul de locuitori ai acelui oraș, adică la câte apartamente se pot împărți cheltuielile!

| Dragobeta a răspuns:

Si la mine trece de 20. Dar atentie, aici sunt 2 componente. Apa curenta si canalizarea. Se presupune ca aceeasi apa merge la canalizare dupa ce este folosita.
Cum zice Bula, apa de ploaie se plateste separat.

| nyoentox2002 explică (pentru Dragobeta):

Gen apa cu canalizarea sunt 20 lei

| Dragobeta a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, da, cam asa avem peste tot in tara.