| Ionut_Pavel_1993 a întrebat:

Salutpu.
am facut la timp pentru a fi baut un vin din propria vie...30L aprox. Acum, am gustat din el cam un borcan de castraveti murati, spalat-aerisit. Problema, acest vin are un gust dubios ca cel de ROSII dar foarte putin pe fundal aveti idee de ce? A, daca il pun la fiert cu zahar cum scrie pe google, am sanse sa ii maresc volumul de alcool?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai fi putut obține un vin mai tare dacă puneai zahărul în must.
Nu știu dacă pentru procesul de fierbere a mustului ai folosit dop de ventilare cu lichid (apă) ca să împiedici intrarea oxigenului în damigeană (butoi). Dacă nu - e clar: vinul tău e bun cel mult să îl distilezi și să iasă coniac din el. Sau să-l lași la aer și faci oțet.
De asemenea, era bine dacă picurai un strop de sulf aprins în damigeană înainte să fi pus mustul. Bioxidul de sulf rămas acolo ar fi blocat formarea de ciuperci care să strice vinul.